Doğal akut Babesiosis'li koyunlarda serum lipit profili ve lipoprotein düzeylerinin incelenmesi
Determination of serum lipid profile and lipoprotein levels of sheep with naturally acute Babesiosis
  1. Tez No: 344108
  2. Yazar: YÜKSEL ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Babesia ovis ile doğal enfekte olan koyunlarda kandaki lipit profilini ve lipoprotein düzeylerindeki değişimi saptamak için yapılan bu çalışmada Van ili Erciş ilçesinde yetiştirilen 3-5 yaşları arasındaki Morkaraman ırkı koyunlar materyal olarak kullanıldı. Paraziter ve klinik muayaneler sonucu sağlıklı 15 ve babesia teşhisi kondu 30 koyun kontrol ve hasta grubu olarak seçildi. Tüm hayvanlardan usulüne uygun olarak alman kan örneklerinde lipit profili ve lipoprotein düzeyleri incelendi. Serum örneklerinde trigliserit, total kolesterol, LDL ve HDL ölçümü enzimatik kolorimetrik yöntem kullanılarak Roche INTEGRA-800 cihazında çalışıldı. VLDL düzeyleri formülle hesaplandı. Serbest yağ asitleri, trigliserit, fosfolipit, kolesterol ve kolesterol esterlerinin % miktarları ince tabaka kromatografisi kullanılarak ölçüldü. Kontrol grubunda trigliserit, total kolesterol, VLDL, LDL, HDL düzeyleri sırasıyla 16.65±3.66, 65.41±3.96, 3.53±0.99, 18.41ill.99, 41.60i9.27 mg/dl olarak bulunurken, hasta gruptaki değerler yine sırasıyla 34.51il5.81, 57.12il7.65, 6.86i3.08, 14.42i8.48, 34.40Ü 1.49 mg/dl olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, which was done to determine the lipid profile and the variations about the levels of lipoprotein in the blood of sheeps naturally infected with Babesia ovis, 3-5 year old Morkaraman breed sheeps raised in Erciş county of Van city were used as materials. As the result of parasitic and clinical inspections, 15 healthy and 30 sheep diagnosed with Babesia were selected as control and patients groups. The levels of lipid profile and lipoprotein levels were examined in blood samples which were collected appropriately. The measurement of triglyceride, total cholesterol, LDL and HDL were studied in Roche INTEGRA-800, by using enzymatic colorimetric method. VLDL levels were calculated by formula. The percentages of free fatty acids, triglyceride, phospholipids, cholesterol and cholesteryl esters were measured by using thin layer chromatography. Triglyceride, total cholesterol, VLDL, LDL, HDL levels in the control group were found as, 16.65±3.66, 65.41±3.96, 3.53±0.99, 18.41ill.99, 41.60±9,27 mg/dl respectively; whereas the values in the patients group were detected as 34.51±15.81, 57.12±17.65, 6.86i3.08, 14.42i8.48, 34.40ill.49 mg/dl respectively.