Van ve yöresi koyunlarında Babesiosis'in ELISA ile teşhisi
The Diagnosis of babesiosin by ELISA on Van region sheep
  1. Tez No: 99119
  2. Yazar: KAMİLE BİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR DEĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
40 ÖZET Babesiosis, Babesia soyuna bağlı türlerin neden olduğu kenelerle nakledilen protozoer bir hastalıktır. Van ve yöresinde koyunculuğun gelişimini engelleyen önemli faktörlerden biriside babesiosistir. Bu çalışma, Van ve yöresindeki koyunlarda akut ve latent seykii Babesia enfeksiyonlarının mikroskobik ve serolojik olarak ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay ) testi ile teşhis edilmesi babesiosis'in naklinden sorumlu kene türlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen bir survey çalışmasıdır. Çalışma bölgeleri olarak; Van merkez, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner ve Ziraat Fakülteleri koyunculuk üniteleri, Van iline bağlı Edremit, Muradiye ilçeleri ve bu ile bağlı Gölkaşı, Çayırbaşı, Sakallar, Gündoğan, Alaköy ve Canik köyleri seçilmiştir. Mayıs- 1998 ayından itibaren Ekim-1988 ayına kadar her ay düzenli olarak bu köylere gidilmiş ve 11 'i kuzu olmak üzere toplam 156 koyundan serum elde etmek üzere steril tüplere 50'şer cakan alınmıştır. Yine aynı hayvanların kulak ve kuyruk uçlarından sürme kan frotileri hazırlanmıştır. Ayrıca bu koyunlar kene enfestasyonu yönünden muayene edilmiş üzerlerindeki mevcut kenelerin larva, nimf ve erginleri %50'lik alkol içerisine toplanmıştır. Bu kenelerin tür teşhisleri steoromikroskopta yapılmıştır. Sürme kan frotileri %5'lik Giemsa ile boyanarak mikroskopta Babesia türleri yönünden muayene edilmişlerdir. Alınan kanlarm serumları ayrılmış ve bu serumlarda ELISA testi ile serolojik olarak Babesia ovis antikorları araştırılmıştır.41 Çalışma dönemi süresince toplanan 156 koyunun kan serumlarının serolojik incelemesi sonucunda Haziran ayında toplanan serumlarda %73.3 oranında Babesia ovis antikorları tespit edilmiştir. Bunu sırasıyla Eylül (%55.5),Temmuz (%55.26), Ağustos (%50), Mayıs (%20) ve Ekim (%13.3) ayları takip etmiştir. Serolojik olarak muayene edilen 1 yaş üstündeki koyunlarda pozitiflik oram %45.51 olarak belirlenirken 1 yaş altındaki kuzularda bu oran %54.5 olarak tespit edilmiştir. Babesia motasi'ye karşı hazırlanan antijenin bulunmayışı dolayısıyla serumlarda Babesia motasi türüne karşı antikorların bulunup bulunmadığı araştınlamamıştır. Aynı hayvanlardan hazırlanan sürme kan frotüerinin mikroskopik incelemesinde Babesia ovis'e en fazla Haziran ayında rastlanırken (%73.3) bunu sırasıyla Temmuz (%23.68), Mayıs (%20), Ağustos(%16.6) aylan takip etmiştir- Eylül ye Ekim aylarında mikroskopik olarak Babesia ovis'e rastlamlamamıştır. Bu donemler içinde incelenen 156 fiotmin 25'inde (%16,Q2) etkenler görülmüştür. Muayene edilen frotilerde Babesia motasi görülmemiştir. Bu çalışmada muayene edilen ve materyal alman koyunların üzerlerinden toplanan kenelerin %82J5'i Rhipicephalus bursa, %10.29'u Rhipicephalus sanguineus %5.8'i Rhipicephalus turanicus ve %l'inin Hyalomma analoticum excavatum olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar göre koyunlarda babesiosis' in teşhisinde klinik ve mikroskopik muayenelerin yanında serolojik yöntemlerin de mutlaka kullanılmasının latent enfeksiyonların tespiti açısından önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında serolojik tesüer seçilirken uyumluluk, özgüllük, maliyet ve zaman mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Van ve yöresinde koyun babesiosis'inden sorumlu kene türünün büyük bir baskınlıkla Rhipicephalus soyuna bağlı Rhipicephalus bursa, Rhipicephalus sanguineus, Rhipicephalus turanicus ve Hyalomma anatolicum excavatum'un izlediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY Babesiosis is a protozoer disease which caused by Babesia species transmitted by ticks. Babesiosis is one of the important reasons of the obstacling of sheep breeding in and around the region of Van. This study is aimed to diagnose Babesia infections having acute and latent period and to identify the tick species which are responsible for the transmission of babesiosis. Central Van, Y.Y.Ü. Veterinary and Agriculture Faculties sheep breeding units and the towns; Edremit, Muradiye and the villages; Gölkaşı, Çayırbaşı, Sakallar,Gündoğan, Alaköy and Canik were chosen as searching areas. From May-1998 to October-98, these regions were visited regularly eyery month and obtained bloodserums was taken into sterile tubes from 156 sheep (11 of them were lambs). Thin blood smears from the same animals were made from the lip of their ears and tails.Furthermore, the innerside of their ears, inguinal parts and armpits of the animals for were examined for the presence of tick infestation. The larva, nymf and mature of present ticks were seen put into 50% alcohol. The collected tick species were identified with steoromicroscope. After the thin blood smears taken, they were fixed with metil alcohol for 5 minutes and stained with 5% Giemsa and Babesia species were investigated in microscope. The serum samples were seperated fro blood and antibodies of Babesia were investigated serologically by ELISA test in these serum samples. Serological examination of 156 sheep serum samples show that, 73.3% of the animals had antibodies to Babesia ovis in June. June. In turn of this September43 (55.5%),July (55.26), August (50%), May (20%) and October (13.3%) were followed. Serologically, while the positive rate was 45.51% at the examined sheep which were over a-year old, this rate was 54.5%, at the lambs below a-year old. Studying the antibodies of Babesia motasi wasn't possible to investigated in the serums due to absence of Babesia motasi antigens. Babesia ovis were seen most in June (73.3%), after examination of the same animals blood smears in turn of this, July (23.68%), May (20%), August (16.6%) were followed. In September and October Babesia ovis wasn't found. Babesia ovis were seen microscopically in only 25 (%16.02) blood smears out of 156 smears. Babesia motasi wasn't seen in the microscopic examination. In this study, the ticks which were collected from the examined sheep and materials taken from; these following results were found: 82.35% Rhipicephalus bursa, 10.29% Rhipicephalus sanguineus, 5.8% Rhipicephalus turanicus and 1% Hyalomma analolicum excavatum. According to present results to diagnose babesiosis in sheep, besides clinic and microscopic methods; serological methods must be carried out for to diagnose especially latent infection because it is important in finding it. Apart from this, while chosing serological tests suitability, specificity, cost and time must be taken into consideration. In Van and its regions Rhipicephalus bursa, Rhipicephalus sanguineus, Rhipicephalus turanicus and Hyalomma analolicum excavatum found to be the most responsible tick species in transmission of babesiosis in sheep