Theileriosisli sığırlarda hemoglobin tipleri ve glutatyon düzeyleri
Investigation of haemoglobin types and glutathione levels in theileriosis infected cattles
- Tez No: 236668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma theileriosisli sığırlarda hemoglobin tipleri ile glutatyon düzeylerini irdelemek amacıyla planlandı. Bu amaç için Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı kliniğine hasta olarak getirilen klinik muayene ve laboratuar bulguları sonucunda kesin tanısı konulan 30 hasta sığır ile 13 sağlıklı sığır kullanıldı. Tüm kanda glutatyon düzeyleri ve çıkarılan hemolizatta ise hemoglobin tip tayinleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
This work is planned to explicate haemoglobin types and glutathione levels on Theileriosis?s cattles. For this purpose 30 diseased cattles which had been brought to the Faculty of Veterinary Medicine Internal Diseases departments clinic as an ill and diagnosed with certain diagnosis according to the clinic inspections and laboratuary findings with 13 healthy cattles have been used. In whole blood glutathione levels and in divested hemolysate haemoglobin medicine specifications have been made. In analysis done; on healthy cattles glutathione levels 22,52 ± 5,37 mg/dl, on Theileriosis?s cattles 19,79 ± 6,36 mg/dl levels have been determined.