Ağrı ili kreş ve anaokullarında kullanılan oyuncaklarda bakteriyel kontaminasyonun belirlenmesi
Determination of bacterial contamination of toys used in nursery and day care centers in ağri province
  1. Tez No: 236669
  2. Yazar: İPEK HİSOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALİŞARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Veteriner Hekimliği, Public Health, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, Ağrı ilindeki kreş ve anaokullarında en çok kullanılan oyuncakların kirlenme düzeyleri ve nedenlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, okul öncesi eğitim veren toplam 10 adet kreş ve anaokulunda kullanılan farklı oyuncaklardan, toplam 146 adet svap örneği toplanmıştır. Ayrıca el kontaminasyonunda rol oynadığı düşünülen, tuvalet kapı kollarından da toplam 29 svap örneği alınmıştır. Çalışmada bahar döneminde toplanan 104 örneğin % 65.38'inde, güz döneminde toplanan 42 örneğin ise % 90.48'inde bakteriyel kontaminasyon tespit edilmiştir. İncelenen toplam 146 örneğin % 72.60'ında bakteriyel kontaminasyon saptanmıştır. Oyuncak örneklerinin % 72.60'ında aerob mezofil genel canlı, % 19.86'sında koliform grubu mikroorganizma, % 17.12'sinde Proteus spp., % 10.27'sinde Bacillus spp., % 6.85'inde S. aureus, % 4.11'inde E. coli tespit edilmiştir. Çalışma yapılan örneklerin hiçbirinde Salmonella spp ve Shigella spp. izole edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to determine the bacterial contamination levels in toys and to find out its possible causes. For this purpose, 146 svap samples were taken from different toys used at 10 Nursery Schools and Day Care Center. In addition, 29 of svap samples were also taken from the toilet door handles that would likely to play a role in hand contamination. In the study, the bacterial contaminations were found to be as 65.38% and 90.48% in the toys and the handles? samples collected in spring out of 104 and 42 respectively. Bacterial contamination levels in whole were found to be 72.60% out of total 146 samples. The detected bacteria from the toy samples were as 72.60% of total aerobic mesophilic bacteria, 19.86% of coliform microorganisms, 17.12% of Proteus spp., 10.27% of Bacillus spp., 6.85% of S. aureus, 4.11% of E. coli. No Salmonella spp. and Shigella spp. were isolated from the samples.