Babesiosisli koyunlarda çinko ve bakır konsantrasyonları ve karbonik anhidraz enzim aktivitesinin saptanması
Determination of erythrocyte Zn and Cu concentration and carbonic anhydrase enzyme activities in sheep with babesiosis
- Tez No: 236667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ülkemizde hayvanlarda genellikle büyük ekonomik kayıplara neden olan Babesiosis önemli bir sağlık problemidir. Bu çalışma Van yöresindeki Babesiosisli koyunlarda çinko, bakır konsantrasyonları, Cu/Zn oranı ve karbonik anhidraz enzim aktivitesini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmada, canlı materyal olarak Babesiosisli 1.5?2 yaş arası toplam 36 Akkaraman koyun (hasta grup) kullanıldı. Hasta koyunlar tedavi edilerek tedavi sonrası grubu oluşturuldu. 20 sağlıklı Akkaraman ırkı koyun ise kontrol grubu olarak kullanıldı. Vena jugularis'den usulüne uygun olarak alınan kan örnekleri alındı. Bakır ve çinko analizleri plazma, karbonik anhidraz enzim aktiviteleri de eritrosit paketlerinde yapıldı.
Özet (Çeviri)
Babesiosis is an important health problem in our country which usually brings on large economic losts in animals. In the present study, the effects of sheep babesiosis on the zinc, copper concentrations, Cu/Zn ratio ve carbonic anhydrase activities were investigated in Van region. In this research, 36 Akkaraman sheep with babesiosis (infected group) between the age of 1.5?2 were used as living material. Infected sheep were to make up treated infected group (BG). 20 healthy Akkaraman sheep (control group) were used. Blood samples were separated from the blood samples taken from vena jugularis. Copper and zinc concentrations and carbonic anhydrase enzyme activity were determined in blood plasma, and, erythrocyte package, respectively.