Van bölgesinde koroner arter hastalığı olan bireyler ile sağlıklı bireyler arasındaki bazı antropometrik ölçümler üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
A study on some anthropometrics measurements taken from healthy people and people who have coronary artery disease in van region
  1. Tez No: 236671
  2. Yazar: NESİBE SULTAN ÇINAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma antropometrik ölçümler vasıtasıyla koroner arter hastalığı'na sahip bireyler ile sağlıklı bireyler arasında istatistiksel bir fark bulunup bulunmadığının araştırılması ayrıca, eğer hasta bireyler ile sağlıklı bireyler arasında fark var ise bu sonuca bağlı olarak basit yöntemler aracılığıyla riskli bireylerin belirlenmesine yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma Sağlık Bakanlığı Yüksek İhtisas Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne tanı ve tedavi amacıyla başvuran bireylerden koroner arter hastalığına sahip, 45 ile 60 yaş aralığındaki bireyler arasından seçilen 50 kişi (G1 grubu) ile oluşturuldu. Sağlıklı bireyleri kapsayan (G2) grup ise aynı hastanede hasta refakatçisi olarak bulunan yine 45 ile 60 yaş aralığındaki bireyler ile koroner arter hastalığı tanısı için hastaneye başvuran ancak yapılan tetkiklerde koroner ve kardiyovasküler hastalık veya hastalık riski bulunmayan bireylerden seçilen 50 kişiden (G2 grubu) oluşturuldu. Bireylerden sırası ile boy ? kilo ölçümü, boyun çevresi, kol çevresi, bel çevresi, kalça çevresi, sagital bel yüksekliği, femur çevresi ve femur uzunluğu ölçümleri mezura, ölçü pergeli, dijital tartı aleti kullanılarak alındı. Elde edilen ölçüler ölçüm formuna kaydedilerek antropometrik oranlar tespit edildi. Elde edilen ölçüm ve oranlar `independent samples T-test' (bağımsızlık t-testi) istatistik testi kullanılarak istatistik analizi yapıldı. Alınan ölçümler ve hesaplanan oranlardan bel çevresi, kalça çevresi, sagital bel yüksekliği, vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi/ femur çevresi oranı, bel çevresi/ boy uzunluğu oranı, BKO/ boy uzunluğu oranı, bel çevresi/ kol çevresi oranlarının G1 grubunda G2 grubuna göre daha yüksek çıktığı ve istatistik hesaplamada farkın önemli olduğu, boyun çevresi, kol çevresi, femur uzunluğu, BKO, sagital bel yüksekliği/ boy oranı G1 ve G2 gruplarının kendi aralarında istatistiksel olarak önemsiz farklılığı saptandı. Sonuçta bu çalışma istatistiksel analizler sonucu elde edilen anlamlı ölçüm ve oranların koroner arter hastalığı riskini önceden tahmin etmede yararlı olabileceğini önerir.
Özet (Çeviri)
This study was done to investigate whether there are statistical differences between healthy people and people who have coronary artery disease by anthropometric measurements. If there were differences between them, then the results were used to determine the people who had risk on coronary artery disease by using simple anthropometric measurements. Fifty person who had coronary artery disease (G1 group), between 45-60 years old, were choose from the people who visit the High Specialized Research and Application Hospital of Health Ministry for diagnose and treatment. Another fifty person who were healthy and at the same age intervals of G1 group were choose as control group (G2 group), which were constituted by people who attended to the hospital with no coronary artery diseases or people who were companionship of patient in the hospital. Length, weight, neck circumference, wrist, waist, hip, sagital abdominal diameter, waist-thigh ratio and femur length of the people were measured by a measure, a pair of compasses and an electro-scale. Data obtained from measurements were recorded to scale form and then anthropometric rates were determined. Independent sample T-test was used for statistical analyses. Wrist circumference, hip circumference, sagital abdominal diameter, body mass index, waist-thigh ratio, waist-height ratio, waist/ hip ratio and waist/ hip ratio to height were higher in G1 group than G2 group and their differences were statistically significant. However, neck circumferences, arm circumference, length of femur, waist/ hip ratio, sagital waist diameter/height ratio were not significant between G1 and G2. In conclusion, this study suggests that significant measurements and ratios in the statistical analysis obtained from the study may be useful in the estimation of risk of the coronary artery diseases beforehand.