Renkli tiftik keçisi oğlaklarında tibia-fibula büyüme plaklarının kapanma sürelerinin radyografi ile belirlenmesi
Determination of the closure time of growth plates of tibia-fibula in colored mohairs goat?s kids by radiography
  1. Tez No: 236677
  2. Yazar: OSMAN ALPDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA GENÇCELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada; Renkli Tiftik Keçisi oğlaklarında tibia-fibulaya ait büyüme plaklarının kapanma sürelerinin radyografi ile belirlenmesi, aylara göre tibia-fibula uzunluklarındaki artışlar ve cinsiyetin kapanma üzerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışma 10 erkek ve 10 dişi olmak üzere toplam 20 oğlakta gerçekleştirildi. Oğlakların 17 ay süresince, her ay canlı ağırlıkları belirlendi, sağrı yükseklikleri ölçüldü ve tibia-fibulanın radyografileri çekildi. Çekimler A/P ve M/L pozisyonda gerçekleştirildi. Tibia-fibulanın uzunlukları negatoskop üzerinde ölçüldü ve kaydedildi. Her iki cinsiyette, ilk 7 ay boyunca tibia-fibulada alt ve üst epifiz plakları açıkken, dişilerde 8. erkeklerde 9. aydan sonra tibianın proksimal plağı kapanmaya başladı. Distalde dişilerde 10. erkekle de ise 11. aydan sonra kapanma ile ilgili bulgulara rastlandı. Büyüme plaklarında kapanmanın ilk belirtisi radyolusent büyüme hattının orta kısmında epifizden karşı bölgeye ulaşan opak alanlar olarak başlarken tam kapanma süresi erkek ve dişilerde 2?5 ay arasında değişti. Canlı ağırlık artışı ve sağrı yüksekliğindeki artışlar ile kemiğin boylarındaki uzamalar, dişilerde 8 erkeklerde ise 9 ay süresince çok hızlı oldu. Dişilerde ilk 8. erkeklerde 9. aydan sonra kemiklerdeki uzama ve sağrı yüksekliğindeki artışta yavaşlama meydana gelirken, canlı ağırlıktaki artışın daha da hızlandığı anlaşıldı. Proksimal plağın tamamen kapanması dişilerde 14. ayda, erkeklerde ise 15. ayda gerçekleşirken, distal plağın dişilerde 16. ayda, erkeklerde ise 17. ayda tamamen kapandığı saptandı. Tibia-fibulanın distal büyüme plaklarının proksimale göre daha geç kapandığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the present study, closure times of growth plates of tibia-fibula in mohair coloured goat kids were aimed to determine by radiography. Increase in the tibia-fibula length according to time (months) and the effect of sex on closure time were also aimed to determine. For this purpose, a total of 20 mohair coloured goat kids (10 male, 10 female) were used. Body weights of the kids, sacrum height determined and tibia-fibula radiographies were taken monthly for 17 months. Radiographies were taken on A/P and M/L positions. The lengths of the tibia-fibula were measured on a negatoscop and recorded. In the first 7 months of the experiment, epiphysis plates of both bones in all animals were still open. However, in the 8th month in female and 9th months in male animals first signs of the closure in the proximal growth plates of the tibia were observed. In addition, first signs of the closure in the distal growth plates of the tibia 10th month in female and 11th month in male kids were observed. The first signs of the closure in the growth plates were the opaque areas developed in the middle radiolucent growth line up to across region through epiphysis. Full closure times were changed between 2 to 5 months in male and female goads. Increase in body weight, sacrum height, and increase in length of the bones were very fast up to 8 month in females and 9 month respectively in males but these values started to slow down after 8 and 9 month respectively apart from body weight which increased much more after 8 and 9 month respectively. Full closure in the proximal plates occurred 14 month in females and 15 month in males. On the other hand, full closure in the distal plates occurred 16 month in females and 17 month in males. Therefore, distal growth plates closure of the tibia-fibula occurred latter compared proximal plates.