Renkli tiftik keçisi ve ankara tiftik keçisi X renkli tiftik keçisi (F1) melezi oğlaklarında besi performansı, kesim ve karkas özellikleri
Fattining performance, slaughter and carcass characteristics of male kids of colourful mohair goat and angora X colorful mohair goat breeds (F1)
- Tez No: 777218
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma Renkli Tiftik Keçisi (RTK) ve Ankara Tiftik Keçisi x Renkli Tiftik Keçisi (ATK x RTK) (F1) melezi erkek oğlaklarında besi performansı, kesim ve karkas özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Çiftliğinde yapılmıştır. Araştırmada 18 baş Renkli Tiftik Keçisi oğlağı ve 10 baş Ankara Tiftik Keçisi x Renkli Tiftik Keçisi (F1) Melez oğlağı kullanılmış ve besi 90 gün sürmüştür. Gruplar kendi içinde tüketmesi gereken yem miktarları hesaplanarak % 40 ve % 60 kesif yem olmak üzere iki alt gruba ayrılmış ve kaba yem ad libitum olarak verilmiştir. Oğlakların canlı ağırlıkları; besi başlangıcı, 90. güne kadar her 15 günde bir akşamdan aç bırakılarak tartımlar yapılmış ve 90. gün besi sonu canlı ağırlıkları tespit edilmiştir. ATK x RTK (F1) melezi % 40 ve % 60 ve RTK oğlağı % 40 ve % 60' lık grupların besi başı ve besi sonu canlı ağırlıkları sırasıyla 20.40, 20.02, 19.51, 19.44; 23.92, 25.06, 24.32, 26.54 kg olarak bulunmuştur. Günlük canlı ağırlık artışları yine aynı sırasıyla 39.20, 56.20, 53.33, 79.00 g ve 1 kg canlı ağırlık artışı için tüketilen kesif yem miktarları sırasıyla 8.014, 7.407, 6.642, 6.166 kg olmuştur. Günlük kesif yem tüketim miktarları sırasıyla 313, 415, 355, 487 g ve kaba yem tüketimleri ise sırasıyla 444, 455, 488, 488 g olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this experiment was to determinate the fattining performance and carcass caracteristics of male colourful mohair kids and Angora x Colourful mohair kids. Experiment was conducted in the farm of Veterinary Faculty, University of Yüzüncü Yıl. 18 colorful mohair kids and 10 Angora x Colourful Mohair kids Hybrits (F1) were utulized in the experiment and fattining lasted 90 days. Groups were divided into two sub-group based on 40 % or 60 % of required feed intake provided as concentrate feed. Then, forage were offered ad libitum. Initial weight, body weight gain per 15 days and final body weight (at the and of 90 th day) for groups fed 60 % concentrated diet after 12h fasting. Initial body weights and final body weights kids fed 40 % and 60 % concentrated diets were 20.40, 20.02, and 19.51, 19.44; 23.92, 25.06 and 24.32, 26.54 for Angora x Colourful mohair kids and colorful mohair kids, respectively. Daily weight groups and feed efficiencies (amount of feed/gain kg) were 39.20, 56.20 and 53.33, 79.00 g; and 8.014, 7.407 and 6.642, 6.166 kg while daily concentrate feed intakes were 313, 415 and 355, 487 g, forage intakes were 444, 455 and 488, 488 g, respectively.