Ankara'da parklardaki mevsimlik süs bitkilerinde aphidoidea türlerinin saptanması üzerinde araştırmalar
Research on determination of aphıdoıdea species on seasonal ornamental plants in Ankara
  1. Tez No: 47767
  2. Yazar: IŞIL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVAL TOROS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA'DA PARKLARDAKİ MEVSİMLİK SÜS BİTKİLERİNDE APHIDOIDEA TÜRLERİNİN SAPTANMASI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR IŞIL ÖZDEMİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Seval TOROS 1996, Sayfa: 84 Jüri : ppof. Dr. Seval îoro» Prof. Dr. Ami Uğur Y. Doç. Dr. Meryem Elmalı 1994 - 1996 yıllan arasında yürütülen bu çalışmada Ankara'da parklarda mevsimlik süs bitkileri üzerinde beslenen yaprakbiti türlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Survey çalışmaları sonunda Aphididae familyasından 2 tribus, 8 cins ve 11 tür yaprakbiti belirlenmiştir. Kaydedilmiş aphid türleri arasında yer alan Myzus (Nectarosiphon) cinsine bağlı Myzus dianthicola Hille Ris Lambers mevcut literatüre göre Türkiye Faunası için ilk kayıttır. Aphis fabae Scopoli, Aphis gossypii Glover, Macrosiphum euphorbiae Thomas ve Myzus (Nectarosiphon) persicae Sulzer türleri en yaygın yaprakbiti türleri olarak tespit edilmiştir. 17 tür Mevsimlik süs bitkisinden Chrysanthemum sp., Dahlia hybrida, Kniphofia hybrida ve Petunia hybrida yaprakbitleri tarafından önemli ölçüde zarar görmektedirler. ANAHTAR KELİMELER : Yaprakbitleri, Konukçu bitkiler, Mevsimlik Süs bitkileri. Dağılımı, Zarar şekillen.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis RESEARCH ON DETERMINATION OF APHIDOIDEA SPECIES ON SEASONAL ORNAMENTAL PLANTS IN ANKARA IŞIL ÖZDEMİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. Seval TOROS 1996, Page : 84 Jury : pr0f. Dr. Seval Toro« Prof. Dr. Ami Uğur A«i«t. Prof. Dr. Merjem Elmalı Studies on the determination of aphid species feeding on seasonal ornamental plants in parks of Ankara city were carried out during 1994-1996. As a result of survey 2 tribes, 8 genera and 11 of aphid species were determined. According to the available literatür among the reported aphid species Myzus dianthicola Hille Ris Lambers [Myzus (Nectarosiphon)J was the first record for Turkey. Aphis fabae Scopoli, Aphis gossypii Glover, Macrosiphutn euphorbiae Thomas and Myzus (Nectar osiphon) persicae Sulzer were found as the most common aphid species. Among the 17 species of seasonal ornamental plants Chrysanthemum sp., Dahlia hybrida Cav, Kniphofia hybrida Moecnh and Petunia hybrida Juss were found heavily infested by aphids. Key Words : Aphids, Host plants, Seasonal ornamental plants, Distribution, Damage.