Genel anestezinin normal kilolu ve obez sinirindaki bireylerde kan lipid peroksidasyon, antioksidan vitaminler (A, C, E vitaminleri) ve büyüme hormonu (GH)/IGF-1 sistemi üzerine etkileri
The effects of general anesthesia on lipid peroxidation, antioxidant vitamins (A, E and C Vitamins) and GH/IGF-1 system in the normal and overweight patients
- Tez No: 236689
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ BAYIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Fizyoloji, Anesthesiology and Reanimation, Physiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada 30-50 yaşları arasındaki normal ve obez sınırındaki erkek bireylerin anestezi öncesi ve sonrası lipid peroksidasyon, antioksidan vitaminler ve GH/IGF-1 sistemi üzerine etkileri araştırıldı. Çalışma cerrahi rahatsızlığı dışında hiçbir şikayeti bulunmayan bireylerin BKİ'leri hesaplanarak 11 normal ve 12 obez sınırındaki toplam 23 birey üzerinde gerçekleştirildi. Bireylerden anestezi öncesi ve sonrasında sabah aç karnına venöz kan alınarak MDA, GH, IGF-1, IGFBP-3, AKŞ, İnsülin, Vitamin A, E ve C değerlerine bakıldı. Analizler sonucunda normal ve obez sınırındaki gruplar arasında anestezi öncesi ve sonrası lipid peroksidasyon göstergesi olan MDA değerleri ile antioksidan vitaminler arasında farklılıklar gözlenmiştir. Normal bireylerin anestezi öncesi ve sonrası MDA değerleri istatistikî olarak önem gösterirken, obez sınırındaki bireylerde değişme olmadığı gözlenmiştir. Diğer parametreler açısından bir farklılık gözlenmezken obez sınırındaki bireylerde antioksidan özellik gösteren vitamin değerlerinin yüksek olması bu gruptaki lipid peroksidasyon seviyesinin düşüklüğünden sorumlu olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of general anesthesia on serum lipid peroxidation, antioxidant vitamins (A, E and C) and GH/IGF-1 system were investigated in the patients whose ages ranging between 30 and 50 years old males. The study was carried out on the patients who did not have any other disease except to be made surgical operation for several purposes. Their Body Mass Indexes were calculated and depending on their BMI values, they were divided into two groups as normal and overweight and included 11 and 12 persons respectively. Before and after anesthesia procedures, the blood samples were taken from the each groups and determined the serum MDA, GH, IGF-1, IGFBP3, glucose, insuline, Vitamins A, E and C levels. The findings suggested that MDA levels which a sign of the lipid peroxidation rate and the antioxidant vitamin levels differed between the normal and overweight patients before and after anesthesia. Whereas the MDA levels of the normal group after anesthesia were found to be increased significantly, the near-obese groups? MDA levels did not show any much difference when compared to the before anesthesia levels. Even thhough the other observed parameters did not differed much between before and after anesthesia, antioxidant vitamin levels were found to be higher significantly compared to the normals. As a conclusion, it could speculated that higher antioxidant vitamin levels in the near-obese patients might have prevented from increasing lipid peroxidation levels in this group.