Genel ve rejyonel anestezinin nötrofil lenfosit oranı üzerine etkisinin diz artroskopisi cerrahilerinde karşılaştırılması
Comparison of the effect of general and regional anesthesia on neutrophil lymphocyte ratio in knee arthroscopy surgeries
- Tez No: 693537
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Klinik pratikte nötrofil/lenfosit oranının (NLO) farklı hastalıklarda sistemik inflamasyon belirteçi olarak kullanılabileceği gösterilmiştir. Ölçümü kolay, pratik ve ucuz bir yöntem olması nedeniyle son yıllarda çeşitli hastalıkların tanı ve prognoz belirlenmesinde değerli bir yöntem olarak kullanılmaya başlanmıştır. Biz de bu çalışmada diz artroskopisi yapılmış hastalardaki genel ve rejyonel anestezinin notrofil lenfosit oranı üzerine etkisini ve NLO'nun postoperatif ağrı üzerine etkilerinin araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma 17.09.2020 tarihinde KTÜ Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırmalar Etik Kurulu tarafından 24237859-547 sayılı ve 2020/208 protokol numaralı belge onayı sonrası 1 Eylül 2020 ile 1 Nisan 2021 tarihleri arasında prospektif, kesitsel bir çalışma olarak planlandı. 6 aylık zaman zarfında ortopedi ameliyathanesinde diz artroskopisi uygulanan, ASA I-III risk grubunda bulunan, 18-75 yaş arası 23'şer kişiden oluşan genel ve rejyonel anestezi grupları olmak üzere 2 gruptan toplamda 46 hasta çalışmaya dahil edildi. Operasyondan bir gün önce tüm hastaların preanestezik muayeneleri yapıldı, çalışma için uygun şartlara sahip olan hastalara çalışma hakkında bilgi verildi, yazılı bilgilendirilmiş gönüllü onamları alındı. Hastalara ağrı düzeylerini değerlendirmek için Numeric Rating Scale (NRS) skoru ayrıntılı olarak anlatıldı. Hastaların nötrofil/lenfosit oranları (NLO), yaş, cinsiyet, kilo, ASA risk skorları, telefon numaraları ve ikamet ettikleri adresleri operasyon öncesi kaydedildi. Örnek genişliğini hesaplamada, Power (testin gücü) en az 0,90 ve Tip-1 hata 0,05 alınarak belirlenmiştir. Çalışmadaki sürekli değişkenler için tanımlayıcı istatistikler; Ortalama ve Standart Sapma olarak ifade edilirken; kategorik değişkenler için sayı (n) ve yüzde (%) olarak ifade edilmiştir. Sürekli ölçüm ortalamalarının normal dağılıp dağılmadığına Shapiro-Wilk (n
Özet (Çeviri)
Aim: It has been shown in clinical practice that the neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) can be used as a marker of systemic inflammation in different diseases. It is an easy, practical and inexpensive method to measure, it has been used as a valuable method in the diagnosis and prognosis of various diseases since in recent years. In this study, we aimed to investigate the effects of general and regional anesthesia on neutrophil lymphocyte ratio and the effects of NLR on postoperative pain in patients who underwent knee arthroscopy. Material and Methods: The study was planned as a prospective, cross-sectional study between September 1, 2020 and April 1, 2021, after the approval of the document numbered 24237859-547 and protocol number 2020/208 by the Scientific Research Ethics Committee of KTU Faculty of Medicine on 17.09.2020. A total of 46 patients from 2 groups, including general and regional anesthesia groups, consisting of 23 people aged between 18-75 years, in the ASA I-III risk group, who underwent knee arthroscopy in the orthopedic operating room over a 6-month period, were included in the study. One day before the operation, pre-anesthetic examinations of all patients were performed, patients with suitable conditions for the study were informed about the study, and written informed consent was obtained. Numeric Rating Scale (NRS) score was explained in detail to the patients to evaluate their pain levels. The neutrophil/lymphocyte ratios (NLR), age, gender, weight, ASA risk scores, telephone numbers and residence addresses of the patients were recorded before the operation. In calculating sample width, Power was determined by taking at least 0.90 and Type-1 error 0.05. Descriptive statistics for continuous variables in the study; Expressed as Mean and Standard Deviation; expressed as number (n) and percentage (%) for categorical variables. Shapiro-Wilk (n