Kiyazma basısı olan olguların bilgisayarlı görme alanı ve optik koherens tomografi ile retina sinir lifi tabakası analizinin preop ve postop dönemde değerlendirilmesi
Evaluation of retinal nerve fiber layer in patients with chiasmal kompression in preoperative and postoperative period with optical coherence tomography and computerized perimetry
  1. Tez No: 236704
  2. Yazar: ERDEM GELEGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİRE BAŞERER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç:Kiyazma basısı olan olguların Bilgisayarlı Görme Alanı ve Optik Koherens Tomografi ile preop ve postop dönemde değerlendirilmesi.Gereç ve Yöntem: Kiyazma basısı olan 16 hastanın 29 gözü ile yaş ve cinsiyet eşleşmeli olarak oluşturulan 16 sağlıklı olgunun 29 gözü çalışmaya alındı.Preoperatif ve postoperatif evrede her hastanın tashihsiz ve tashihli görme keskinliği, biomikroskopik ve gözdibi incelemesi, Goldmann aplanasyon tonometresi kullanılarak göz içi basıncı ölçümleri, Humphrey Field Analyzer 2 (Carl Zeiss Meditec, Inc.) ile 24-2 SITA (Swedish Interactive Thresholding Algorithm) Standard algoritması kullanılarak bilgisayarlı görme alanı testi ve Scanning Laser Ophthalmoscope-Optical Coherence Tomography (SLO-OCT, Ophthalmic Tecnologies Inc.) cihazıyla optik koherens tomografi tetkikleri yapıldı.Preoperatif incelemeler cerrahi öncesi son bir haftalık dönem içerisinde yapıldı.Postoperatif incelemeler ise ameliyat sonrası 6.ayda gerçekleştirildi.Bulgular:Hasta grubunda preop ortalama retina sinir lifi tabakası kalınlığı 99.41±18.45 µm iken kontrol grubunun ortalama RSLT kalınlığı 114.21±7.75 µm idi.Postop MD değerine göre hastalar iki gruba ayrıldı.1. ve 2. grubun MD değerine göre iyileşme yüzdeleri arasındaki fark yüksek derecede anlamlı bulundu.Görme alanındaki iyileşme yüzdesiyle preop ortalama RSLT kalınlığı arasındaki ilişkiye bakıldığında; 1.grubu oluşturan toplam 15 gözün 9'unda MD değerine göre iyileşmenin %50 ve üzerinde olduğu fakat 2.grubu oluşturan toplam 14 gözün ise hiçbirinde bu düzeyde bir iyileşme görülmediği gözlendi.1.grubun ortalama RSLT kalınlığı preop 114.73±9.81 µm iken 2.grupta 83±8.26 µm idi.Sonuç:Preop ortalama ve kadranlara göre RSLT kalınlıkları, 2.grupta diğer gruplara oranlaistatistiksel açıdan anlamlı düşük saptandı.Görme alanı defektinin postop dönemdeki iyileşme yüzdeleri arasında da 1. ve 2.grup arasındaki fark anlamlı bulundu.Ameliyat sonrası görsel disfonksiyonların iyileşme düzeyiyle preop RSLT kalınlığı arasında pozitif ilişki gözlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose:Preoperative and postoperative evaluation of patients with chiasmal compression by automated perimetry and optic coherence tomography.Method:Twenty-nine eyes of sixteen patients with chiasmal compression and age-gender matched control subjects were included to the study.In the preoperative and postoperative assessment, all patients underwent testing of visual acuity, slit lamp biomicroscopy and fundus evaluation, applanation intraocular pressure measurement, visual field testing with a perimeter (Humphrey Field Analyzer 2) using 24-2 SITA (Swedish Interactive Thresholding Algorithm) Standard algorithm and retina nerve fiber layer analysis with Scanning Laser Ophthalmoscope-Optical Coherence Tomography (SLO-OCT).Preoperative assessments were performed up to one week before surgery and postoperative visits were performed six months after surgery.Results:Mean preoperative retina nerve fiber layer thickness was 99.41±18.45 µm among patients and 114.21±7.75 µm among control subjects.Eyes of patients were divided into two groups based on the postoperative MD values.Based on MD values, percentage of recovery from preoperative to postoperative period was statistically significant between two groups.Nine of fifteen eyes in the first group achieved %50 or better recovery but none of the eyes in the second group showed these recovery rates based on MD values.Preoperative mean retina nerve fiber layer thickness was 114.73±9.81 µm in the first group and 83±8.26 µm in the second group.Conclusion:Preoperative mean and quadrant retina nerve fiber layer thicknesses were statistically lower in the second group.Postoperative recovery rates of visual field defects were statistically significant between two groups.We observed a positive correlation between the preoperative retina nerve fiber layer thickness and recovery rate of visual dysfunctions after surgery.