Şizofreni hastaları ile onların birinci derece akrabalarında küçük fiziksel anomalilerin nörolojik bozukluklarla ilişkisi
Neurological soft signs and minor physical anomalies in patients with schizophrenia and their first-degree biological relatives
  1. Tez No: 236705
  2. Yazar: CANA AKSOY POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Silik nörolojik belirtiler (SNB) ve küçük fiziksel anomaliler (KFA) şizofreni hastalarında daha yüksekoranlarda görülmektedir. Bu belirtiler, sinir sisteminin gelişimi sırasında meydana gelen bozukluğun göstergeleriolarak kabul edilmektedir. Şizofreni hastalarının akrabalarında bu iki göstergenin incelendiği az sayıda çalışmayürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı hastalarla kardeşlerinde küçük fiziksel anomaliler ile nörolojik bozuklukarasındaki ilişkinin incelenmesidir.Araştırma şizofreni hastaları (n=96), onların hasta olmayan kardeşleri (n=66) ve 52 sağlıklı kişi üzerindeyürütüldü. İncelemelerde, Nörolojik Değerlendirme Ölçeği, küçük fiziksel anomaliler için yapılandırılmış birölçek, ve hastalık şiddetini belirlemek için Pozitif ve Negatif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (SAPS ve SANS)kullanıldı. Bu çalışmada, gerek silik nörolojik belirtilerin, gerekse küçük fiziksel anomalilerin şizofrenihastalarında sağlıklı kişilerden daha yüksek oranda görüldüğü tespit edilmiştir. Hastaların kardeşlerinde siliknörolojik belirtiler ile küçük fiziksel anomalilerin toplam puanı sağlıklı kişilerden daha yüksek, hastalarınkindendaha düşüktü. Küçük fiziksel anomaliler ile nörolojik bozukluk ve semptomlar arasında anlamlı bir bağlantıkurulamamıştır.Ayrıca, küçük fiziksel anomalilerden bazılarının hem hastada hem de onun kardeşinde aynı anda görülmeeğilimi göstermesi dikkat çekicidir. Bunlar hipertelorizm, baş çevresi, kulak ve el anomalileridir. Dil ve damakanomalileri hastalarla kardeşleri arasında benzerlik göstermiyordu; aynı zamanda hastaların kardeşlerine göreşizofreni olma riskini en çok arttıran da bu iki anomaliydi. Dolayısıyla bu iki orta hat anomalisi şizofreniye yolaçan genetik unsurlarla daha yakından ilişkili olabilir. Hipertelorizm mesafesi hastalarda öğrenim durumu ve bilişişlevleri ile yakından ilişkiliydi, bu da hipertelorizmin hastalık öncesi (premorbid) biliş işlevleriyle ilişkiliolabileceği fikrini uyandırmaktadır. Bu çalışmada varılan sonuçlar şizofreni hastalarında silik nörolojikbelirtilerin özellikle negatif belirtiler ve davranış dağınıklığı (dezorganizasyon) ile bağlantılı olduğu yönündekigörüşü doğrulamıştır. Silik nörolojik belirtiler içinde duyu algılarının bütünleştirilmesi ve motor koordinasyonbelirtileri, hastaların kardeşlerinde sağlıklı kişilerden istatiksel olarak anlamlı derecede daha fazlaydı. Bu bulgumotor anormalliğin genetik bir kökeni olabileceği görüşünü desteklemektedir.Ayrıca silik nörolojik belirtilerle küçük fiziksel anomaliler birlikte lojistik regresyon analizine tabitutulduğunda, hastaların %90.3'ü hasta grubuna, sağlıklıların %85.7'sini sağlıklı grubuna doğru olarakyerleştirildi. Bu sonuçlara göre SNB ile KFA, sinir sisteminin gelişme sürecindeki bozulmanın birbirindenbağımsız göstergeleri olabilirler. Bu iki göstergenin araştırmalarda birlikte kullanılmaları, şizofreniye yol açangenetik alt yapının tespit edilmesi yolunda faydalı olabilir
Özet (Çeviri)
Soft neurological signs (NSS) and minor physical anomalies (MPA) are manifestations of neurodevelopmentalabnormalities, that are consistently found at higher rates in individuals with schizophrenia compared to healthycontrols. Limited research has been conducted on these traits among biological relatives of patients withschizophrenia. The aim of this study was to explore the relationship between these signs of earlydysmorphogenesis and neurological dysfunction in the patients and their siblings, as well as the clinicalcharacteristics of the patients.96 patients with schizophrenia, 66 nonpsychotic siblings and 52 healthy comparison subjects were studied.Measures included the Neurological Evaluation Scale, a structured examination for MPAs, and the SAPS andSANS scale in patients. Increased rates of neurological dysfunction and high MPA scores were found in both thepatients and their siblings. High rates of MPA were not significantly related to neurological dysfunction in thepatients or siblings, or symptoms in the patients. Associations between MPAs and symptoms were inconsistent.Correlations were found between patients?and their relatives? scores on several MPA regions (head, eyes, ears,and hands). There was little similarity in palate and tongue anomalies between patients and siblings in the samefamily; these two consisted also the anomalies with highest odd ratios for schiozphrenia in the comparisonbetween patients and siblings, which may suggest a direct association between the mouth anomalies andschizophrenia. Intercantal distance (a measure of hypertelorism) was associated with patients? education level andtheir cognitive performance, which may suggest that this measure might indicate patients? premorbid cognitiveadjustment. This study replicated previous findings on patients with schizophrenia; NSSs are associated withnegative and disorganized domains of symptoms. Our study also showed higher scores in motor coordination andsensory integration in siblings than healthy controls, which reinforces the earlier idea that motor abnormalities aregenetically mediated.In addition logistic regression analyses based on MPAs and NSSs correctly classified %90.3 of patients and%85.7 of healthy controls. These results suggest that NSSs and MPAs represent two distinct markers of risk forschizophrenia, that may stem from genetic factors as well as from developmental influences. They would affordgreater predictive validity when used as a composite endophenotype in genetic association studies.