İşitme cihazlarının hayat kalitesi üzerine etkisi ve cihaz kullanımındaki sorunlar
Effects of hearing aids on quality of life and problems in their usage
- Tez No: 236709
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKÇEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sensörinöral işitme kayıplarında işitme rehabilitasyonu işitme cihazları ile yapılmaktadır. Erişkinlerde işitme cihazı uygulamasının amacı kişinin işitme kaybından kaynaklanan engellilik durumunu azaltmak, hastanın işitme kaybına eşlik eden iletişimsel ve psikososyal engellerin üstesinden gelmesine yardımcı olmak, işitme kaybının engelleyici etkilerini azaltmak ve kişinin topluma entegrasyonunu sağlamaktır.Biz çalışmamızda, ilk defa işitme cihazı kullanan sensörinöral tip işitme kayıplı 54 hastaya işitme ile ilgili sorunların ve cihaz kullanımındaki başarının subjektif değerlendirilmesine yönelik HHIA ve IOI-HA anketlerini uyguladık. Cihaz kullanımı sonrasında hastaların HHIA skorlarında belirgin iyileşme saptadık. HHIA skorlarındaki belirgin iyileşme hastanın işitme engelinin azaldığını ve işitmeyle ilgili hayat kalitesinin arttığını göstermektedir. IOI-HA sonuçlarında işitme cihazından sağlanan fayda, memnuniyet ve hayat kalitesindeki iyileşme oranları oldukça yüksek bulundu (%87-%90) ve genel olarak işitme cihazı başarısının tatminkar olduğu görüldü. Anket sonuçları ve hastaların odyometrik verileri karşılaştırıldığında, hastaların işitme cihazı kullanımındaki başarı ve memnuniyetin odyometri sonuçlarından daha çok HHIA skorundaki iyileşme miktarı ve cihaz kullanım süresi ile ilişkili olduğu görülmektedir. Bu nedenle işitme cihazı verilecek hastaların odyometrik değerlendirme yanında hastanın işitme ile ilgili sorunlarını subjektif olarak belirtebileceği anketlerle değerlendirilmesi faydalı olacaktır.İşitme cihazı kullanımında bazı sorun ve başarısızlıklar ile karşılaşılmasına rağmen, işitme cihazları, kullanan birçok hasta için vazgeçilmez araçlardır ve hastaların işitme ile ilgili sorunlarını önemli ölçüde azaltarak hayat kalitesini yükseltmektedir.
Özet (Çeviri)
Hearing aids are used in the aural rehabilitation of people with sensorineural hearing loss.The purposes of implementing hearing aid by adults include; reducing the handicapping effects of hearing impairment, to assist the hearing impaired to overcome communication and psychosocial handicaps that accompany the hearing loss and facilitating the integration of the hearing impaired into the society.In our study, 54 patients with sensorineural hearing loss who are using hearing aids for the first time, completed self-report inventories HHIA and IOI-HA which evaluate the problems about hearing loss and the success of hearing aid fitting.We determined significant improvement of HHIA scores after hearing aid use which indicates reduction of hearing handicap and improvement of hearing related quality of life. According to IOI-HA outcomes, the benefit and satisfaction of patients derived from hearing aids and improvement of quality of life were quite high (%87-%90) and the success of hearing aid use was generally satisfactory.When we compare the outcomes of self-report inventories and audiometric data of patients, the benefit of hearing aid and satisfaction level of patients are more dependent on improvement of HHIA scores and daily wearing time than audiometric values. Therefore it will be worthwhile to evaluate patients with self report inventories in addition to audiometric evaluation.Although some problems and failures are encountered in hearing aid use, hearing aids are indispensable devices for many patients, and they decrease hearing difficulties and consequently raise the quality of life.