Karbon tetraklorür (CCl4) ile akut karaciğer hasari modeli oluşturulan siçanlarda; leptinin, apoptozis üzerine etkisi
Effects of leptin at apoptosis on carbon tetrachloride (CCl4) - induced acute liver injury in rats
  1. Tez No: 236717
  2. Yazar: MEHMET KERİM ŞERBETCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ERKASAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaçlar: Sıçanlarda akut karaciğer hasarına, leptinin koruyucu etkisini immünohistokimyasal yöntemlerle apoptozis üzerinden değerlendirmek. Yöntemler: Bu deneysel çalışmada 18 adet Spraque-Dawley cinsi albino sıçan kullanıldı. Sıçanlar Kontrol Grubu, CCl4 Grubu ve Leptin + CCl4 Grubu olacak şekilde 3 eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 0.8 ml/kg zeytinyağı intraperitoneal (i.p.) yolla uygulandı, CCl4 ve CCl4+leptin gruplarına ise 0.8 ml/kg CCl4 (1.1 oranında zeytiyağı ile çözülmüş) i.p. yolla uygulandı. Uygulamadan 6 saat sonra CCl4+leptin grubuna 10 µg/kg Leptin i.p. yolla uygulandı. Son uygulamadan 24 saat sonra bütün sıçanlar sakrifiye edildi. Serumda aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), alkalen fosfataz (ALP) ve tümör nekrozis faktör alfa (TNF-?) seviyeleri, dokuda ise malonildialdehit (MDA) ve TNF-? düzeyleri ile biyokimyasal, ışık mikroskobunda Hematoksilen&Eozin boyama ile histopatolojik, TUNEL boyama yöntemiyle de apoptozis üzerine değerlendirmeler yapıldı. Sonuçlar: Serum ALT, AST, ALP ve TNF-? düzeyleri, doku MDA ve TNF-? düzeylerinin hepsi CCl4 grubunda yükselirken leptin ile tedavi edilen grupta (CCl4+leptin) anlamlı olarak gerilemiştir (p< 0.05). Konjesyon, polimorf nüveli lökositler ve balon dejenerasyonu gibi histopatolojik bulgular da CCl4+leptin grubunda gerilemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the protective effect of leptin in rats on CCl4 -induced acute liver damage using immunohistochemical methods for apoptosis and biochemical parameters. Methods: In this experimental study, 18 albino rats from Spraque-Dawley genus were divided into three equal groups as; control, CCl4 and CCl4+Leptin. 0.8 ml/kg olive oil was administered intraperitoneally (i.p.) to the control group, 0.8 ml/kg CCl4 (1:1 dissolved in olive oil) was administered i.p to the CCl4 and CCl4+leptin groups. Six hours after the treatment 10 µg/kg Leptin was administered i.p. to the CCl4+leptin group. Twenty-four hours after administrating CCl4 all of the groups were sacrificed. Biochemical assessments were performed using serum aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), alkaline phosphatase (ALP), tumor necrosis factor alfa (TNF-?) levels and tissue malondialdehyde (MDA) and TNF-? levels. Histopathological assessments were performed using Hematoxilin&Eosin staining in light microscope and apoptosis assesment using TUNEL.