Karbon tetraklorür ile oluşturulan akut ve kronik karaciğer hasarına karşı resveratrol ve melatoninin etkileri
Protective effects of resveratrol and melatonin on carbon tetrachloride induced liver injury
  1. Tez No: 324136
  2. Yazar: BİRGÜL YİĞİTCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada sıçanlarda karbontetraklorür ile oluşturulan akut ve kronik karaciğer hasarı üzerine resveratrol ve melatonin'in etkilerinin, histolojik ve biyokimyasal yöntemlerle araştırılması amaçlandı.Karbon tetrakorür deneysel olarak nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı modeli oluşturmada yaygın olarak kullanılan bir ksenobiyotiktir. Karaciğerde serbest radikallerin üretimini arttırarak, antioksidan enzimlerin aktivitelerini azaltarak ve hücre ve organellerin membranlarında lipid peroksidasyonu oluşturarak hasara neden olur.Vücutta başlıca epifiz bezinde sentezlenip salgılanan melatonin, endokrin ve sirkadyen ritmin düzenlenmesi ve bağışıklık fonksiyonlarının uyarılması gibi çeşitli fizyolojik süreçlerde önemli rol oynar. Ayrıca, melatonin iyi bilinen bir antioksidan ve serbest radikal süpürücüdür.Resveratrol başlıca üzüm kabuğu ve çekirdeği olmak üzere, kiraz, yerfıstığı, dut gibi bitkilerde bulunan bir polifenolik bileşiktir. Resveratrolün sitoprotektif, antioksidan ve antiinflamatuvar etkileri olduğu bilinmektedir. Bunun dışında makrofaj ve adhezyon moleküllerinin inhibisyonunu sağladığı, endotel hücrelerinde nitrik oksid üretimini uyararak kan damarlarında vasodilatör etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.Bu çalışmada toplam 80 adet erkek Wistar albino sıçan (150-180 g) kullanıldı. Sıçanlar on gruba ayrıldı (n=8).1. grup: Serum fizyolojik (SF), 0.5 ml2. grup: Zeytinyağı, 0.5 ml3. grup: Zeytinyağı-CCl4, 1 ml/kg/ gün (1/1 oranında),4. grup: Zeytinyağı-CCl4, 1 ml/kg + Resveratrol 10 mg/kg5. grup: Zeytinyağı-CCl4, 1 ml/kg + Melatonin 20 mg/kg6. grup: Serum fizyolojik (SF), 0.5 ml7. grup: Zeytinyağı, 0.5 ml8. grup: Zeytinyağı-CCl4, 1 ml/kg (1/1 oranında),9. grup: Zeytinyağı-CCl4, 1 ml/kg + Resveratrol 10 mg/kg10. grup: Zeytinyağı-CCl4, 1 ml/kg + Melatonin 20 mg/kgİlk beş gruptaki (1-5. gruplar) uygulamalar 4 gün, Son 5 gruptaki (6-10. gruplar) uygulamalar 20 gün süreyle günde bir kez intraperitoneal olarak yapıldı. 1-5. gruplardaki sıçanlar 5. gün, 6-10. gruplardaki sıçanlar 20. gün servikal dislokasyonla sakrifiye edilip intrakardiyak kan alındıktan sonra karaciğerden ışık mikroskobik, elektron mikroskobik ve biyokimyasal incelemeler için doku örnekleri alındı.Akut ve kronik karbontetraklorür gruplarındaki sıçanların karaciğer kesitlerinde hepatositlerde belirgin vakuolizasyon, apoptotik cisimcikler, intrasellüler ödem, mitokondri ve granüler endoplazmik retikulum hasarı saptandı. Ayrıca inflamatuvar hücre infiltrasyonu, nekroz ve fibrozi görüldü.Resveratrol ve melatonin gruplarında karbonteraklorürün oluşturduğu karaciğer hasarı bulgularında belirgin azalma olduğu tespit edildi.Akut ve kronik nonalkolik karaciğer yağlanması ve hasarı üzerine melatonin ve resveratrolün yararlı etkilerinin olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the protective effects ofbresveratrol and melatonin against carbon tetrachloride (CCl4) induced hepatic injury, using biochemical and histological parameters.Carbon tetrachloride, a xenobiotic commonly used in the generation of experimental nonalcoholic fatty liver disease. The principle causes of ccl4 induced hepatic damage is lipid peroxidation in cell and organel memranes and decreased activities of antioxidant enzymes and generation of free radicals.Melatonin is mainly secreted by the pineal gland, plays an important role in various physiological processes, including the regulation of circadian and endocrine rhythms, stimulation of immune functions. Also, melatonin is a well- known antioxidant and free radical scavenger.Resveratrol is a polyphenolic compound and found of high concentration in the skin and seeds of grapes, berries and peanuts. Its well- known cytoprotective, antioxidant and antiinflammatory effects. On the otherhand, it provides inhibition of kupffer cells and adhesion molecules. Previously, it was suggested that resveratrol stimulated nitric oxide production in endothelial cells, has a vasodilatory effect on blood vessels.In this study total eighty male Wistar albino rats (150- 180 g) were divided ten groups.Group 1: Control. 0.9% NaCl, 1ml/kg/dayGroup 2: Olive oil. 1ml/kg/dayGroup 3: CCl4. 1ml/kg/day (dissolved in olive oil)Group 4: Resveratrol. 10mg/ kg/dayGroup 5: Melatonin. 20mg/kg/dayGroup 6: Control. 0.9% NaCl, 1ml/kg/dayGroup 7: Olive oil. 1ml/kg/dayGroup 8: CCl4. 1ml/kg/day (dissolved in olive oil)Group 9: Resveratrol. 10mg/ kg/dayGroup 10: Melatonin. 20mg/kg/dayFirst five groups were given for 4 days, last five groups were given for 20 days intraperitoneally (i.p). The rats in five groups 5.day of experiment, in last five groups 21.day of experimentwere sacrificed. After intracardiac blood was taken,livers were removed. The liver tissue samples were processed by routine tissue processed for light and electron microscopic examination.The liver sections of the acute and cronic CCl4 groups showed histologic alterations such as vacuolation, apoptotic badies, intracelluler oedema, mitochondria and endoplasmic reticulum injury in hepatocities. Furthermore, inflammatory cell infiltration, necrosis and fibrosis were observed.The groups treated with melatonin and resveratrol were observed significantly improvement in histological parameters of liver damage induced by carbon tetrachloride.As a result, we conclude that melatonin and resveratrol treatments show beneficial effects on CCl4- induced liver steatosis and damage in rats.