Yenidoğanlarda ağrılı işlemlerde uygulanan ötektik karışımının ve sukrozun ağrı algısına etkisi
The effect of otektik mix and sucrose on pain of neonates in painfull treatment
- Tez No: 236730
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yenidoğanlarda ağrılı işlemlerde (kan alma/IV kanül takma) uygulanan ötektik karışım (EMLA) ve sukrozun ağrı algısına etkisinin saptanması, davranışsal yanıtlar ve fizyolojik değişikliklerin belirlenmesi amacıyla, bağımsız gruplarda randomize kontrollü deneysel olarak planlanmıştır. Evreni ESOGÜ (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi) Tıp Fakültesi Hastanesi, Yenidoğan Ünitesi servis/yoğun bakımda yatan yenidoğanlar, örneklem grubunu ise 01.03.2008 ? 31.08.2008 tarihleri arasında vaka seçim kriterlerine uygun olmayan bebekler dışındaki toplam 55 yenidoğan oluşturmuştur. Çalışmada yenidoğanlara 150 işlem yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak; Bilgi Formu, Girişim İzlem Formu, EMLA, sukroz, ve ağrılı işlemlerde yenidoğanların davranışsal yanıtını değerlendirmek amacıyla NIPS kullanılmıştır. NIPS C.a. katsayısı işlem sonrası için kan alma işleminde .86, IV kanül takma işleminde .85'tir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Otektik Mix And Sucrose on Pain Perception of Neonates in Painfull TreatmentIt was planned as a randomized controlled study in independent groups to determine the effect of sucrose and otektik mix (EMLA) used in painfull treatments of neonates (blood letting/IV cannula) on pain perception and to determine behavioral responds and the physiological variables. Neonates in neonatal intensitive care unit at ESOGÜ (Eskişehir Osmangazi University) medicine faculty hospital constitude the universe of the study and the sampling group consists of total 55 neonates apart from babies who aren?t proper to the choice criterias of the case between 01.03.2008 and 31.08.2008. In the study 150 treatments were carried out on neonates. As a means of figure collection; information form, attempt and monitoring form, EMLA, sucrose and NIPS were used to assess the behavioral reply of neonates in painfull treatments.NIPS C.a factor was .86 in blood letting after treatment and was .85 in the treatment of putting IV cannule. When the total NIPS grades of groups of neonates who were taken blood and put cannule were compared, exact differences were detected in EMLA, sucrose and control group before, during and after the treatment.