Koroner arter bypass yapılan hastalarda sosyal destek ile umutsuzluk düzeyi ilişkisi
Relation of social support and hopelessness level on coronary artery bypass made patients
- Tez No: 236731
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜKKE KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kalp damar hastalıkları önde gelen ölüm nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Kalbi besleyen koroner arterlerdeki daralmaya bağlı olarak gelişen koroner arter hastalığının tedavisinde koroner arter bypass uygulama tedavi yöntemlerinden biridir. Bu çalışma koroner arter bypass yapılan hastalarda sosyal destek ve umutsuzluk düzeyi ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla 71 hastayla yapıldı. Umutsuzluk ve Sosyal destek ölçekleri ameliyat öncesi dönemde, ameliyat sonrası dönemde ve taburculukta olmak üzere her hasta için toplam üç kez uygulandı. Veriler ?Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği? ve ?Beck Umutsuzluk Ölçeği? ile toplandı. Toplanan veriler SPSS 11.5 versiyonu ile değerlendirildi. Hastaların algıladıkları sosyal destek puanları ile umutsuzluk arasında negatif yönde ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Relation of Social Support and Hopelessness Level on Coronary Artery Bypass Made PatientsCardiovascular diseases continue to be one of the leading causes of death in developing countries.This study was done to evaluate relation between social support and hopelessness level in 71 patients had coronary artery bypass surgery. Hopelessness and Social support scales was performed totally three times for each patient in the period of before the operation, after the operation and on discharged of hospital period. The data were collected with ?Multidimensional Perceived Social Support Scale? and ?Beck Hopelessness Scale?. Collected data were analyzed using SPSS version 11.5. There was a negative relationship between perceived social support points of patients and hopelessness. ).