Koroner Arter Bypass Greft geçiren hastaların ameliyat sonrası bilgi gereksinimlerinin ve aile destek düzeylerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of knowledge and social support level of patients undergoing Coronary Artery Bypass Graft surgery
- Tez No: 272854
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Koroner Arter Hastalığı tedavisinde Koroner Arter Bypass Greft (KABG) ameliyatı uygulanan yöntemlerden biridir. KABG ameliyatı geçirmiş hastaların ameliyat sonrası gereksinimlerine göre bilgilendirilmesi hastanın ameliyat sonrası yaşamına uyum sağlamasında önemlidir. Hastaların ameliyat sonrası sosyal çevrelerinden algıladıkları destek önem kazanmaktadır. Bu çalışma KABG ameliyatı geçiren hastaların ameliyat sonrası bilgi gereksinimlerinin ve aile destek düzeylerinin belirlenmesi amacı ile yapılan tanımlayıcı ve analitik bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini KABG ameliyatı olan 75 hasta oluşturmaktadır. Veriler gerekli kurum izinleri ve hastalardan bilgilendirilmiş yazılı onam alınarak toplanmıştır. Araştırmanın verileri Hasta Tanılama Formu, Bilgi Gereksinimi Değerlendirme Formu, Algılanan Aile Destek Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Veriler SPSS (16.0 versiyon) istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yaş ortalaması x±ss 61,05±10,94 (dağılım: 40-84) olan hastaların hastalıkları ile ilgili olarak %18,7'si (n=14) bilgiye sahip olmadığını, hastaların %12'sinin (n=9) hastalıkları ile ilgili olarak bilgi sahibi olduğu belirlenmiştir. Hastaların inhaler ilaç kullanımı (%78,7), ameliyat sonrası dönemde araba kullanımı (%21,3) ve uçakla seyahat (%28) konularında bilgi düzeylerinin en düşük olduğunu belirlenmiştir. Hastaların doğru nefes alma (%49,3), solunum egzersizleri (%49,3), uygun pozisyon (%45,3), fiziksel aktivite planlaması ve egzersiz, uykusuzluk ile baş etme yöntemleri (%53,3) konusunda bilgi düzeyinin iyi olduğu belirlenmiştir. Yaş, cinsiyet, eğitim durumu, çalışma durumu, bireysel ameliyat öyküsü ve kronik hastalık öyküsüne göre Algılanan Aile Desteği Ölçeği toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark belirlenmemiştir (p>0,05). KABG ameliyatı geçiren hastaların ameliyat sonrası dönemde yaşamındaki değişikliklerle başa çıkabilmesi için bilgi gereksinimlerinin ve aile desteğinin belirlenmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery bypass graft surgery (CABG) is one of the treatment modalities used in coronary artery diseases. Providing the necessary of knowledge for patients after CABG surgery is important for improving the adjustment with life after the surgery. Perceived social support plays a significant role in this adjustment process. The purposes of this study are to assess the patients? need for knowledge and their family support level after CABG surgery. This research is a descriptive and analytic study. Study sample consisted of 75 CABG surgery patients. The study was approved by the hospital administration. The verbal informed consent was obtained from the patients. The data was gathered using Patient Information Form, The Knowledge Assessment Form and Family Support Scale. The data was analysed using SPSS software (16.0 version). The mean age of the study sample was x±sd 61.05±10.94 (range: 40-84). Nearly twenty percent of patients (18.7%, n=14) stated not to have any knowledge, only 12% (n=9) had knowledge about their illness. The level of knowledge was lowest for using their inhalers (78.7%), for driving during the postoperative period (21.3%) and for travelling by plane (28%). The patients? level of knowledge was highest for proper breathing (49.3%), for breathing exercises (49.3%), for proper positioning (45.3%), for physical activity planning and exercises (53.3%). There were not statistically significant differences between Family Support Scale scores in relation to age, gender, education level, working status, history of operation and history of chronic illness (p>0.05). Assessment of knowledge about the illness and family support has significant effects on adjustment after the coronary artery bypass graft surgery.