Adeziv kapsülit tedavisinde mulligan mobilizasyon tekniğinin etkinliği
The effects of mulligan's mobilizations technique shoulder adhesive capsulitis
- Tez No: 236734
- Danışmanlar: PROF. ZEYNEP GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada adeziv kapsülitte ağrı ve hareket kısıtlılığının giderilmesi ile fonksiyonelliğin yeniden kazanılmasında Mulligan mobilizasyon tekniğinin etkinliği araştırılmıştır. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikiliniğinde adeziv kapsülit tanısı konulan 40 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Olgular randomizasyon yöntemiyle 20 şerli iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruptaki olgulara sıcak paket, TENS, pasif germe egzersizleri; ikinci gruba ise sıcak paket, TENS ve Mulligan Mobilizasyon tekniklerinden MWM olarak tanımlanan hareketle birlikte mobilizasyon uygulanmıştır. Her olgu 3 hafta boyunca haftada 5 seans olmak üzere toplam 15 seans tedavi programına alınmıştır. Tüm olgulara tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 3.ayda ağrı (vizüel anolog skala), eklem hareket açıklığı (aktif ve pasif), Constant skorlaması, omuz özürlülük sorgulaması, hasta memnuniyeti, terapist memnuniyeti değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we invastigated the effectiveness of Mulligan?s mobilization with movement technique (MWM) for relieving pain and improving the functional capacity of the shoulder in patients with adhesive capsulitis. Patients diagnosed with adhesive capsulitis were recruited from the outpatient clinic of the physical medicine and rehabilitation department of Marmara University School of Medicine. Fourty subjects were randomly allocated into 2 groups. In Group 1, hot pack (HP), transcutaneous electrical stinmulation (TENS), passive streching exercises were applied, however group 2 received HP, TENS and MWM technique. The treatment was given 5 days per week for 3 weeks. All cases were evaluated with visual anologue scale (VAS) for pain, passive and active range of motion (ROM) , Constant score, shoulder disability questionnare, patient and therapist satisfaction, at before, after and the end of three month of treatment.