Yoğun bakım ünitesindeki hastalarda farklı beslenme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of different nutrition methods in the intensive care patients
  1. Tez No: 236763
  2. Yazar: ÖZDEN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Şubat-Eylül 2008 tarihlerinde bir devlet hastanesinin yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda kullanılmakta olan sürekli enteral, aralıklı enteral, enteral-parenteral beslenme yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması amacıyla yapıldı.Çalışmamızda 25 yaş üstü bir haftadan uzun süre yatan, ventilatöre bağlı toplam 60 hasta rastgele seçilerek eşit sayıda (n=20) üç gruba ayrıldı. Mortalite oranı Akut Fizyolojik ve Kronik Sağlık Durum Değerlendirme (APACHE III) Skorlama sistemi ile değerlendirildi. Veri toplama da sosyodemografik ve beslenmeye bağlı özellikler ve metabolik kontrol değişkenleri, komplikasyonlar form kullanılarak kaydedildi.Mortalite oranı sürekli enteral beslenen grupta anlamlı olarak daha düşük (p0.05).Sonuç olarak; Çalışmamızda antropometrik, biyokimyasal ölçümler ve komplikasyonlar karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı kanısına varıldı. Sürekli enteral beslenen grupta mortalite daha düşük bulunmasına karşılık diğer parametrelerle birlikte değerlendirildiğinde üç yöntemin birbirine üstünlüğü olmadığı kanısına varıldı. Beslenme şeklinin seçimi hastaların ihtiyacına göre belirlenmelidir. Bu konuda daha fazla hasta sayılı ve daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.Anahtar kelimeler; aralıklı enteral beslenme, komplikasyon, parenteral beslenme, sürekli enteral beslenme, yoğun bakım hastası
Özet (Çeviri)
This study has been done with the purpose of comparing the activities of continuous enteral, discontinuous enteral, enteral-parenteral nutrition?s that were used on the in patients of a state hospital intensive care unit between February-September 2008.In our study, 60 patients who are above 25 years old, hospitalized more than one week and attached to the ventilator are picked randomly and divided into three equal groups (n=20). Mortality rate is evaluated with Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE III) system.