Erişkin yoğun bakım ünitesinde sürekli venö-venöz hemodiyafiltrasyon (SVVHDF) uygulanan hastaların beslenme yöntemlerinin (enteral, parenteral) retrospektif olarak karşılaştırılması
The retrospective comparison of feeding methods (enteral, parenteral) applied continuous veno-venous hemodiafiltration (cvvhdf) patients in adult intensive care unit
- Tez No: 462588
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Akut böbrek yetmezliği (ABY) yoğun bakım hastalarında oldukça sık görülmektedir. Yoğun bakımın özelliğine göre bu oran %25' i bulmaktadır. Kritik hastalarda sürekli renal replasman tedavisi (SRRT) hemodinamik bozukluğu artırmadan yeterli diyaliz yapılabilmesine ve sıvı elektrolit dengesizliklerinin düzeltilmesine olanak sağlamaktadır. Genel olarak ABY' li hastaların beslenme gereksinimleri, ABY' nin kendisinden çok altta yatan hastalığın ciddiyeti, mevcut beslenme durumu ve akut/kronik komorbiditenin varlığı ile ilişkilidir. RRT (Renal Replasman Tedavisi) de beslenme gereksinimini etkileyen ayrıcalıklı bir faktör olarak duruma eklenir. Bu çalışmada amaç, yoğun bakım ünitesinde SRRT amacıyla SVVHDF (Sürekli Venö-Venöz Hemodiyafiltrayon) uygulanmış hastalarda beslenmenin, mekanik ventilatörde kalış süresi, infeksiyon gelişme oranı, mortalite ve morbidite gelişimi üzerine etkilerinin neler olabileceğinin retrospektif olarak araştırılmasıdır. Yoğun bakım ünitemizde takip ve tedavi edilen 2010-2015 yılları arasında, SVVHDF uygulanmış 68 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Beslenmelerine göre enteral beslenme (33 hasta) ve parenteral (35 hasta) beslenme şeklinde iki grup oluşturuldu. Yoğun bakım ünitesinden taburcu edilinciye veya exitus oluncaya kadar hastaların verileri toplandı. Yatış sebepleri, hastanede ve yoğun bakım ünitesinde kalış süresi, mortalite varlığı, mekanik ventilasyon uygulanması ve süresi kaydedildi. Hastaların yoğun bakımda kaldıkları toplam izlem süresince enfeksiyon gelişip gelişmediği incelendi. Bulgular olarak, mortalite açısından enteral beslenme ve parenteral beslenme grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Ancak enteral beslenme grubunda, entübe halde mekanik ventilatörde kalış süresi, Yoğun Bakım Ünitesi' de kalış süresi, trakeotomi süresi ve beslenme süresi istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu. Ayrıca üriner sistem enfeksiyonu oranı ve DM gibi eşlik eden hastalıklarda da gruplar karşılaştırıldığında enteral beslenme grubunda, istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bulundu. Beslenme uygulanmasında öncelikle enteral yol önerilmektedir. Buna rağmen çalışmamızda yoğun bakım kriterlerinde SVVHDF uygulanan hastaları incelediğimizde, parenteral beslenme verilen hastalarda daha düşük üriner enfeksiyon oranı, daha kısa mekanik ventilasyon ve beslenme süresi gibi sonuçlar alınmıştır. Bu durumun nedeni parenteral grubundaki hastaların genel durumlarının daha kötü olması, erken mortalite gelişmesi ve daha kısa YBÜ' de kalış süresine bağlanabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Acute renal failure (ARF) is very common in intensive care patients. According to the characteristic of intensive care, this rate is 25%. Continuous renal replacement therapy (CRRT) in critical patients allows adequate dialysis and improves fluid electrolyte imbalances without increasing hemodynamic impairment. In general, the dietary needs of patients with ARF are related to the severity of the underlying disease, the current nutritional status, and the presence of acute / chronic comorbidity in ARF itself. RRT is also added to the situation as a privileged factor affecting nutritional needs The aim of this study is to retrospectively investigate what may be the effect of feeding on patients with CVVHDF in intensive care unit, duration of stay in mechanical ventilation, rate of infections, mortality and morbidity. The files of 68 patients who underwent CVVHDF between 2010 and 2015 were retrospectively reviewed in our intensive care unit. According to feeding, two groups were formed as enteral feeding (33 patients) and parenteral (35 patients) feeding. Patients were collected from the intensive care unit until discharge or exitus. The reasons for hospitalization, hospital stay and intensive care unit stay, mortality, mechanical ventilation and duration were recorded. We investigated whether infections developed during the entire follow-up period of patients in ICU. In terms of mortality, there was no statistically significant difference between enteral feeding and parenteral feeding groups. However, in the enteral feeding group, the duration of stay in mechanical ventilator in intensive state, duration of stay in ICU, duration of tracheotomy and duration of nutrition were statistically significant. In addition, the rate of urinary system infection and companion diseases such as DM were statistically significantly higher in the enteral feeding group when compared with the groups. Enteral route is recommended firstly in feeding. Nevertheless, when we examined patients who underwent CVVHDF in our study, patients who received parenteral nutrition had lower urinary infection rates, shorter mechanical ventilation and nutritional duration. The reason for this is that the general condition of patients in the parenteral group is worse, premature mortality develops, and it is believed that the shorter duration of stay in the ICU can be attributed to the duration of stay.