Killerin çimento ve kireç ile stabilizasyonu
  1. Tez No: 23685
  2. Yazar: İSMAİL KALAVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ÇİNİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
SUMMARY The mechanical properties of clayey soils can be improved by addition of Lime or cement. This improvement technique has been succesfully used in recent years for subbase construction of highways and air fields. However, the type of soil considered, the method of application of the technique, curing time, percentage of additives, economical considerations and also the influence of loading and time requirements are all effective on the amount and type of improvement which will be experienced by the soil. It is therefore important to define the extend of improvement expected in the soil body in terms of various soil parameters. To this end in this study a large number of specimens are prepared by mixing clay soil with cement or lime in various percentages and tested by conventional soil mechanics laboratory tests. As a result the influence of the additives on soil strength, consolidation and consistency parameters is analyzed. The results are compared with the data obtained from a literature survey and presented in this thesis.
Özet (Çeviri)
iv ÖZET Zeminin mühendislik özelliklerinin iyileştirilmesi amacıyla kireç ve çimento ile stabilize edilmesi özellikle yol ve hava meydanları alt yapıları için son yıllarda başarıyla uygulanmaktadır. Ancak bu uygulamada zemin cinsi, uygulama metodu, kür süreleri, katkı (bağlayıcı) malzemesi oranları, ekonomik kaygılar gibi faktörlerin etkisi, katkılı zemin davranışı üzerinde yük ve zaman etkisi, zeminde meydana gelecek iyileşmenin yönü ve miktarını belirleyecektir. Belirli bir zemin cinsinde meydana gelecek iyileşmenin hangi parametrelerde ve hangi miktarda olacağının tayin edilmesi önemlidir. Bu amaçla sunulan yüksek lisans tezi için yapılan çalışmada kil bir zeminin kireç ve çimentoyla stabilizasyonu sonucunda özelliklerinin değişimi incelenmiştir. Literatürde kilin genel özellikleri ve kireç, çimento stabilizasyonlan hakkında çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu yüksek lisans tezinde literatür taraması ile elde edilen açıklayıcı bilgiler, yapılan deneyler ve elde edilen sonuçlar ve bunların değerlendirilmesi sunulmuştur.