Yönetici hemşirelerin duygusal zeka yetenekleri ve liderlik davranışları
The emotional intelligence skills and leadership attitudes of administrative
- Tez No: 236874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Sağlık bakım sisteminin en önemli alt sistemlerinden olan hastaneler en karmaşık ve yönetimi en güç örgütler arasındadır. Sağlık Hizmetlerinin önemli bir bölümünü oluşturan Hemşirelik Hizmetlerinin karmaşık teknoloji ve yoğun insan ilişkileriyle karşılaşması sorumluluk ve yetki alanlarının genişlemesine yol açmaktadır. Bu gelişmeler hemşirelerin duygularının farkında olabilen, duygularını yönetebilen, empati kurabilen, kendini motive edebilen ve etkin iletişim sağlayan, bir başka ifadeyle duygusal zekâ yetenekleri ve liderlik davranışları gelişmiş bireyler olmalarını gerektirmektedir. Araştırma, yönetici hemşirelerin duygusal zekâ yeteneklerinin ve liderlik davranışlarının belirlenmesi amacıyla 9 hastanede Mayıs-Temmuz 2007 tarihleri arasında 258 yönetici hemşireyle tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak; bilgi formu, duygusal zekâ yetenekleri ve liderlik davranışları ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistiksel metotlar, paremetrik ve non-parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma bulgularımızda; yönetici hemşirelerin, duygusal zekâ yetenekleri puanı (3.92±0.32) ortalamanın üzerinde, iyi düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Emotional Intelligence Skills and Leadership Attitudes of Administrative NurseHospitals, which are one of the most important sub-systems of the Ministry of Health, are rated within the most complex and most-difficultly-managed organizations. Nursing Services, which constitute a significant part of Health Services encounter with complex technology and intensive human relations and these cause the enlargement of their authority and responsibility areas. These developments require nurses to be individuals who can be aware of their emotions, manage their emotions, show empathy, motivate themselves and communicate efficiently; stated differently, individuals who have advanced emotional intelligence (EQ) skills and leadership attitudes. The research was applied descriptively in 9 hospitals where permission was obtained in order to determine the EQ skills and leadership attitudes of administrative nurse, to 258 administrative nurses between May-July 2008. Information form, EQ skills and leadership attitudes measures were used as data collection means. Descriptive statistical methods and parametric and non-parametric test were used for the evaluation of the data. The findings of the research indicated that EQ skills (3.92±0.32) of administrative nurses are at a good level.