Yönetici hemşirelerin duygusal zekâ düzeyleri ve karar verme stratejileri
The nurse manager of emotional intelligence level and decision-making strategies
- Tez No: 435693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma yönetici hemşirelerin duygusal zeka düzeyleri ve karar verme stratejilerini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Evreni kamu hastaneleri birliğine bağlı altı hastanede çalışan 128 yönetici hemşire; örneklemi ise 95 hemşire oluşturdu. Veriler; bilgi formu, duygusal zeka ölçeği ve karar stratejileri ölçeği ile toplandı. Verilerin analizlerinde dağılım istatistikleri ve t testi ,ANOVA ,Pearson koloresyon analizi, LSD ve tukey testleri kullanıldı. Yönetici hemşirelerin duygusal zeka ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 151,26±19,23; kendi duygularını yönetme alt boyut puan ortalaması 29,79 ± 4,72, öz motivasyon alt boyut puan ortalaması 31,05 ± 4,69, empati alt boyut puan ortalaması 31,09 ± 4,45 ve diğerlerinin duygularını yönetme alt boyut puan ortalaması 29,16 ± 4,49 bulundu. Karar stratejileri ölçeğinde ise iç tepkisel karar stratejisi alt boyut puan ortalaması 22,73 ± 3,96, kararsızlık stratejisi alt boyut puan ortalaması 23,37± 4.18, mantıklı karar stratejisi alt boyut puan ortalaması 22± 4,17, bağımlı karar stratejisi alt boyut puan ortalaması 26,16± 2,17 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to examine the nurse manager of emotional intelligence level and decision-making strategies and public hospitals were included in the six hospitals of the union. 128 of these 95 nurses,of these union hospital managers was included the study.The resulting data; information form, were collected by the emotional intelligence scale and the scale of decision strategies. In analyzing the data distribution statistics and T-test, ANOVA, Pearson correlation analysis, LSD and Tukey tests were used.The average score obtained from the nurse manager of the emotional intelligence scale; managing their own emotions subscale mean score 29.79 ± 4.72, self motivation subscale mean score 31.05 ± 4.69, empathy subscale mean score of 31.09 ± 4.45 and managing the emotions of others subscale mean scores were 29.16 ± 4.49.Decision strategies in the internal scale of the decisions reactive strategy subscale mean score of 22.73 ± 3.96, Instability strategy subscale mean score of 23.37 ± 4.18, rational decision strategies subscale mean score of 22 ± 4.17, dependent decision strategies subscale mean score was determined as 26.16 ± 2.17.Significant relationship was found between the inner reactive strategy decision and indecision strategy with emotional awareness subscale.