Normal ve neoplastik meme dokusunda Östrojen Alfa, Östrojen Beta-1 ve Östrojen Beta-cx Reseptörleri ekspresyonunun immünhistokimyasal yöntemle araştırılması
Investigation of Estrogen Receptor Alpha, Estrogen Receptor Beta-1 and Estrogen Receptor Beta-cx expression in normal and neoplastic breast tissues by immunohistochemistry
  1. Tez No: 236880
  2. Yazar: KEMAL KÜRŞAT BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NİLGÜN KAPUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Östrojen reseptör alfa (ER?) meme kanserlerinde iyi belirlenmiş bir prognostikbelirteçtir. İkinci bir östrojen reseptörü olan östrojen reseptör beta (ERß) ise 1996 yılındakeşfedilmiştir. Çalışmamızda normal, DCIS'li ve invaziv karsinomlu meme dokularındaER?, total ERß (ERß1) ve varyantı ERßcx'in immünhistokimyasal ekspresyon paternleri vemenopozal durum, grade, evre, aksiller lenf nodu durumu, tümör boyutu, lenfovaskülerinvazyon gibi klinikopatolojik özelliklerle ilişkileri, ayrıca ER'lerin birbirleri, progesteronreseptörü (PR) ve Her-2/neu overekspresyonu ile ilişkisi araştırıldı. Serimiz 10 normalmeme, 26 duktal karsinoma in situ (DCIS) ve 54 invaziv karsinomdan oluşmaktaydı.Çalışmamızda immünhistokimyasal ekspresyon formol fikse parafin bloklarda araştırıldı.Normal meme, DCIS ve invaziv karsinomda ERß1 ekspresyonu materyallerin sırasıyla %70,%100 ve %81,5'inde, ERßcx ekspresyonu sırasıyla %50, %65,4 ve %63'ünde, ER?ekspresyonu sırasıyla %50, %53,8 ve %63'ünde pozitif olarak tespit edildi. İnvazivkarsinomlu olgularda ERß1 ekspresyonu ile ER? ekspresyonu arasında anlamlı ilişki tespitedildi (p=0.023). İnvaziv karsinomlarda ERß1 ekspresyonu ile düşük histolojik gradearasında anlamlı ilişki vardı (p=0.038). Çalışmamızda ER?+/ERß1+ olgularda Her-2/neuoverekspresyonunun istatistiksel olarak anlamlı negatiflik gösterdiği (p=0.046),ER?+/ERß1+ koekspresyonunun düşük histolojik grade'le ilişkili olduğu (p=0.001), venormal memeden invaziv karsinoma geçişte anlamlı artış gösterdiği (p=0,050) tespitedilmiştir. Ayrıca normal memeden invaziv karsinoma progresyonda ERßcx ekspresyonuanlamlı artış göstermiştir (p=0,042). Bu da ER? ve ERß1'in daha az agresif fenotipiközelliklerle ilişkili olduğunu, ERßcx'in ise invaziv karsinoma progresyonda rol alabileceğinidüşündürmektedir. Normal meme invaziv karsinom geçişinde ER?+/ERß+ koeksprese edenhücrelerin artış göstermesi meme karsinogenezinde ER ekspresyonunda artış olduğunu veyafarklı ER varyantlarının karsinogenez sırasında ekspresyon paternlerini değiştirebileceğiniakla getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Estrogen receptor alpha (ER?) is a well established prognostic marker in breast cancer.The second ER (ERß) was discovered in 1996. In our study immunhistochemical expressionpatterns of ER?, full-length ERß (ERß1) and its spliced variant ERßcx in normal breast,DCIS and invasive carcinoma, their relationship with clinicopathological parameters such asmenopousal status, grade, stage, nodal status, tumor size and vascular invasion andassociation of ERs with each other, progesterone receptor (PR) and Her-2/neuoverexpression were investigated. Our cohort comprised 10 normal breasts, 26 ductalcarcinoma in situ (DCIS) and 54 invasive breast carcinomas. Immunhistochemicalexpression of these markers were investigated in formalin fixed-paraffin embedded blocks.In normal breast, DCIS and invasive carcinoma positivity for ERß1 were 70%, 100%,81.5%, for ERßcx 50%, 65.4%, 63%, for ER? 50%, 53.8%, 63%, respectively. In invasivecarcinomas ERß1 expression had a significant relationship with ER? (p=0.023) and alsoERß1 expression was associated with low histologic grade (p=0.038). Our results revealedthat ER?+/ERß1+ tumors were significantly negative for Her-2/neu overexpression(p=0.046) and significantly related with low histologic grade (p=0.001). There was asignificant increase in ER?+/ERß1+ coexpression and ERßcx expression in progression fromnormal breast to invasive carcinoma (p=0.050, p=0.042). Our results indicated that ER? andERß1 correlate with less aggressive phenotypic features and ERßcx can take part in theprogression of invasive carcinoma. Increasing of ER?+/ERß+ coexpression in progressionfrom normal breast to invasive carcinoma indicates an increase in ER expression or analteration of expression patterns of different ER variants during carcinogenesis.