Günübirlik artroskopik diz cerrahisi için düşük doz spinal anestezi - adduktor kanal blok kombinasyonu ve konvansiyonel doz spinal anestezi uygulamalarının retrospektif olarak karşılaştırılması
Compari̇son of LOW-dose spi̇nal anesthesi̇a and adductor canal block combi̇nati̇on wi̇th conventi̇onal dose spi̇nal anesthesi̇a i̇n outpati̇ent arthroscopi̇c knee surgery
- Tez No: 471334
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FEYHAN ÖKTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günübirlik diz artroskopisinde anestezi ve postoperatif analjezi sağlamak amacıyla çok sayıda etkili yöntem olmakla birlikte bunların herbirinin günübirlik hastada bilinen yan etkileri vardır. Bu çalışmada, düşük doz lokal anestezik ajanla spinal anestezi uygulamasına adduktor kanal bloğu eklenmesinin, konvansiyonel doz lokal anestezikle spinal anestezi uygulanmasıyla introperatif anestezi karakteristikleri ve postoperatif analjezi etkinliği açısından karşılaştırmayı amaçladık. Ekim 2016- Nisan 2017 tarihleri arasında artroskopik diz cerrahisi geçiren ve konvansiyonel doz spinal anestezi ya da düşük doz spinal anestezi ile kombine adduktor kanal blok uygulanan toplam 48 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. İntraoperatif hemodinamik veriler, motor blok maksimum seviye, duyusal blok maksimum seviye, motor blok regresyon zamanı, duyusal blok L2 gerileme zamanı kaydedilmişir. Postoperatif dönemde istirahatte ve fleksiyonda ağrı skorları (VAS), analjezik tüketimi ve bulantı, kusma, kaşıntı gibi yan etkiler kaydedilmiştir. Demografik veriler iki grupta benzer olup, VAS 1. saatte SA grubunda yüksek iken, 4. ve 12. saatte S grubunda yüksek bulunmuştur. Toplam opioid tüketimi S grubunda daha fazla olmakla birlikte bulantı, kusma gibi opioide bağlı yan etkiler iki grupta benzer olmuştur.
Özet (Çeviri)
There are many pain modalities which are effective and frequently used in management of pain following arthroscopic knee surgery but most of them have several adverse effects. In the current study, we aimed to compare low dose spinal anesthesia-adductor canal block(SA) combination with conventional dose spinal anesthesia(S) in terms of intraoperative anesthesia characteristics, block recovery characteristics and postoperative analgesic consumption. In the present retrospective, cohort study, data of 48 patients was collected from hospital medical records between October 2016 and April 2017. Intraoperative hemodynamic variables, maximum level of motor block and time to reach maximum motor block level, sensory block regression to L2, complete motor block recovery were recorded. Postoperative pain scores at rest and during flexion and postoperative analgesic consumptions were recorded. Adverse effects were recorded. Demographical characteristics were similar in both groups. VAS was significantly high at 1th hour in SA group whereas it was high at 4th and 12th hours in S group. In all other measurement points, VAS was similar in both groups. Total opioid consumption was higher in S group. But opioid-related adverse effects such as nausea and vomiting were similiar.