Prototip bir drag pompasının (viskoz sıvı pompası) kontrüksüyonu, pompada akışın ve deneysel yolla elde edilen karakteristiklerin analizi
- Tez No: 23692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
En basit tipteki bir viskoz sıvı pompası, düz bir yalıtma contasının her iki tarafına yerleştirilmiş ve radyal biçimde delinmiş giriş ve çıkış deliklerine sahip ve aynı eksenli boru içinde dönecek şekilde tahrik edilen bir aktarma elemanıdır. Analitik değerlendirme, tabakalı akışların olduğu bölgeye göre sınırlıdır, iki boyutlu, kararlı, tamamen gelişmiş akış, sabit yoğunluk ve viskoz Newtoniyen akışkanı kabul edilmiştir. Basınç ve verim özellikleri boyutsuz biçimde açıklanmıştır. Pompa performansına etki edecek özellikler, boyutlarla ilgili kabullerden yararlanılarak geometrik ve dinamik gruplarca gösterilmiştir. Basit modelin faydası veya doğruluğu üzerinde etkisi olan kararlılık, akış gelişmesi, ısınma ve yan kanal etkileri gibi diğer faktörler de tartışılmıştır. Düşük güç uygulamaları, geniş bir hizmet alanı olduğunu teyid etmektedir. Bu uygulamalarda maliyetin düşük olması, böyle bir ünitenin yapısından gelen düşük bir verimle karşılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
An outline is given of a feasibility study aimed on assessing the usefulness of the simplest type of viscosity pump, viz... a driven cylinder rotating in a stationary co-axial bore which carries radially Drilled inlet and outlet ports located on either side of a straight isolating seal. Analytical assessment has been restricted to the region where laminar flows prevail. Two dimensional, steady, fully developed flow, of constant density and viscosity Newtonian fluid has been assumed. Theoretical flow-pressure-efficiency characteristics are presented in a non-dimensional form. Aspects of a practical pump which would infiuence its performance in a normal situation, are represented by the more important geometrical and dynamical groups as derived from dimensional and considerations. Also discussed, are other factors having bearing on the usefulness ör accuracy of the simple model, namely stability, curvature, flovv development, heating and side channel effects. Test results confirm a surprisingly wide range of useful duty for many applications, where the advantage of low cost outweighs the inherently low efficiency of such a unit.