Obezitede tıbbi beslenme tedavisinde öğün sayısının ağırlık kaybı, vücut kompozisyonu ve bazı biyokimyasal bulgulara etkisi
Effects of meal frequency on weight loss, body composition and some biochemical parameters in nutritional medical therapy of obesity
  1. Tez No: 236918
  2. Yazar: HİLAL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT M. MERCANLIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
. Bu araştırma BKİ ? 27 kg/m2 olan, yaşları 20-49 yıl arasında değişen hiperlipidemi tanısı olan veya olmayan erkek ve kadın bireylerde, zayıflama diyetlerinde farklı öğün sıklıklarının ağırlık kaybına, vücut kompozisyonuna ve bazı biyokimyasal bulgulara (kan glikoz, insülin ve lipid profili) etkilerini saptamak amacıyla planlanmıştır ve yürütülmüştür. Bu çalışmaya Gülhane Askeri Tıp Akademisi Dahiliye ve Endokrin Polikliniği'ne başvuran 23 kadın birey ile 7 erkek birey alınmıştır. Bireyler rasgele iki gruba ayrılarak düzenlenen zayıflama diyetleri bir gruba günde 3 öğün/gün, diğer gruba ise 6 öğün/gün olacak şekilde uygulanmıştır. Çalışma sonunda; her iki grubta yer alan bireylerin genel özelliklerinin benzer oldukları görülmüştür. Bireylerin BİA ve antropometrik ölçümlerinin, başlangıç ve son değerleri arasındaki farkın gruplar arasında istatistiksel olarak önemli farklılık göstermediği bulunmuştur (p>0.05). Bireylerin tüm biyokimyasal bulgularında genel olarak bir düşüş gözlenmiş ve sadece kadın bireylerin açlık insülin seviyelerinin başlangıç ve son değerleri farkının gruplar arasında önemli fark bulunmuştur (p=0.014). Bireylerin enerji ve besin ögeleri alımlarının çalışma sırasındaki değişimlerine bakıldığında, her iki gruptaki kadın bireylerin enerji, protein %, yağ, DYA, TDYA, ÇDYA, yağ %, kolesterol ve retinol alımlarında düşüş, posa, çözünmez posa, karoten, tiamin, riboflavin, potasyum, kalsiyum ve fosfor alımlarında da artış gözlenmiştir. Bu araştırma sonuçlarına göre, yeterli ve dengeli beslenme kurallarına uygun hazırlanmış zayıflama diyetlerinin, 3 veya 6 öğün şeklinde düzenlenmesi, ağırlık kaybı, vücut kompozisyonu, açlık glikoz ve kan lipidleri üzerinde benzer etkiler göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned and applied to determine the effects of different meal frequency in weight loss program on weight loss, body composition and some biochemical parameters (fasting glucose, insulin and lipid profile) of men and women whose BKİ ? 27 kg/m2 and age between 20-49 year. In this study, 23 women and 7 men, who were followed in hospital of Gulhane Military Academy internal and endocrine polyclinics were investigated. Subjects were separeted into two groups and weight loss programs were applied three or six meal a day. In conclusion, groups were found similar for general features. It hasn?t found statistically significiant differences for BIA and anthropometric measurments difference between begining levels and end of study (p>0.05). General reduction was found for biochemical parameters and only for fasting insulin levels of women there was statistically difference between the begining levels and end levels (p=0.014). When the differences of energy and nutrition intake of women was investigated, it was seen that energy, protein percentage, lipid, SFA, MUFA, PUFA, lipid percentage, cholesterol and retinol intake were decreased, fibre, unsoluable fiber, carotene, tiamine, riboflavin, potassium, calsium and phosphorus were increased. According to results of this study, the meal frequency does not effect weight loss, body composition, fasting glucose level and lipid profile when the weihgt loss programe prepared according to enough and balance nutrion rules.