Fazla kilolu ve obez adölesanlara uygulanan diyet tedavisinin beslenme alışkanlıkları ve antropometrik ölçümlere etkisi
Effects of diet theraphy on eating habits and anthropometric measurements of overweight and obese adolescents
  1. Tez No: 661817
  2. Yazar: SÜMEYYE AYMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmamız, Şubat 2019 ile Aralık 2019 tarihleri arasında, Sağlıklı Hayat Merkezi Obezite Birimine başvuran fazla kilolu ve obez kız adölesanlar üzerinde yürütülmüştür. Tıbbi beslenme tedavisinin; beslenme alışkanlıkları ve antropometrik ölçümlere etkisi saptanmıştır. Polikliniğimize başvuran fazla kilolu ve obez kız adölesanlar sekiz hafta boyunca takip edilmiştir. Çalışmamız, klinik, açık kontrolsüz olarak tasarlandı. Çalışmamıza 15-20 yaş aralığında 27 kız adölesan katılmıştır. Çalışmanın başlangıcında ve sonunda adölesanların sosyo-demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim kayıtları alınmış ve iki haftada bir antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Uygulanan tıbbi beslenme tedavisi ile birlikte beslenme eğitimi de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted between February 2019 and December 2019 on overweight and obese adolescents who consulted to the Obesity Unit of Healthy Life Center. Effects of medical nutrition therapy on eating habits and anthropometric measures were determined. Overweight and obese adolescents admitted to our outpatient clinic were followed for eight weeks. Our study was designed as a clinical, open uncontrolled. 27 female adolescents between the ages of 15 and 20 participated in our study. Socio-demographic characteristics, dietary habits and food consumption records of adolescents were taken at the beginning and at the end of the study, and their anthropometric measurements were taken every two weeks. Nutrition training was also provided along with the medical nutrition therapy.