Tam satrifüj pompalarda, kapalı ve yarı açık fanlarda ara kanatçık ilavesinin pompa performansına etkisi
- Tez No: 23693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, tam santrifüj (düşük özgül hızlı) pompalarda kapalı ve yarı açık fanlara ara kanatçık ilavesi yaparak pompa performansmdaki değişimleri gözlemektir. Bu çalışma, teorik ve deneysel olmak üzere iki grupta toplanabilir. Teorik çalışmada kapalı ve yarı açık fanların genel özellikleri incelenmiş ve yarı açık fanlar tanıtılmaya çalışılmıştır. Daha sonra sınır tabaka teorisi ve akış ayrılması incelenmiş, akış ayrılmasının nedenleri ve ara kanatçık ilavesiyle akış ayrılmasının elimine edilmesi açıklanmıştır. Deneysel çalışmada düşük özgül hızlı bir santrifüj pompa dizayn edilerek imalatı yapılmıştır, imal edilen pompada dört ayrı fan denenerek ara kanatçık ilavesinin ve aralık akışlarının pompa performansına etkisi izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis to observe the changes of performances of the centrifugal pumps (vvhich have low specific speed), when a half blade is added between the blades of their closed and semi öpen impellers. This thesis consist of two parts, the theory section and tests section. in theory section, the general properties of closed and semi öpen impellers are investigated and semi öpen impellers are tried to be introduced, then boundary layer theory and flow seperation is investigated, the reasons of flow seperation and the elimination of flow seperation by adding a half blade betvveen impellers1 blades are explained. in tests section a centrifugal pump with low specific speed is designed and manufactured. Using this pump fou'r seperate impellers are tested to see the effect of added half blade and leakage flovvs, to the pump performance.