Kanser hastalarında yaşam kalitesi ve hastalığın klinikopatolojik özellikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of association between clinicopathologic characteristics of the disease and quality of life in cancer patients
- Tez No: 236940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. K. MUTLU HAYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kanser, en sık ikinci ölüme neden olan hastalık olması nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur. Kanser ve tedavisi sağlıkla ilgili yaşam kalitesini etkileyebilmektedir. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nde takip edilen kanserli hastaların yaşam kalitesini ve yaşam kalitesini etkileyen klinikopatolojik faktörleri incelemeyi amaçladık. Tüm kanser hastalarına EORTC QLQ-C30 yaşam kalitesi ölçeği uygulandı. Yaşam kalitesi skorları ile hastalara ait demografik ve klinik veriler arasındaki ilişki incelendi. Toplam 1549 (K/E: 797/752) hasta analiz edildi. Ortanca yaş 54,5 (16-92) idi. En sık meme kanserli (%21) hasta çalışmada yer aldı. Düşük performans durumu, komorbidite, aile öyküsü olan, yatarak izlenen ve aktif tedavi verilen hastalar, ileri evre ve metastaz varlığı anlamlı derecede düşük genel yaşam kalitesi skorları ile ilişkili idi. Tanı sonrası ilk 1 yıl veya daha az süre izlenen hastalarda genel yaşam kalitesi skoru, 3 veya daha fazla süredir izlenen hastalara göre anlamlı derecede daha düşük idi. Metastazı olmayan hastalarda yaşam kalitesi skoru, lokal ve uzak metastazı olan hastalardan daha yüksek bulundu. Düşük hemoglobin, serum albümin düzeyi veya lökosit düşük yaşam kalitesi skoru ile ilişkili idi. Cinsiyet, medeni durum, önceki kanser öyküsü ve yaş ile genel yaşam kalitesi skoru arasında bir ilişki bulunamadı. Jinekolojik ve kolorektal kanseri olan bireylerde genel yaşam kalitesi skoru diğer kanser türlerine göre daha yüksek idi. Kanser hastalarında yaşam kalitesi hastaların klinikopatolojik özelliklerinden etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is an important health problem because it is the second most common cause of mortality. Cancer and its treatment may influence health-related quality of life. In this study, we aimed to investigate quality of life and clinicopathological factors which may influence the quality of life in cancer patients who have been following at Hacettepe University Institute of Oncology. EORTC QLQ-C30 measurements were obtained from all patients with cancer. The associations between the quality of life score and demographical and clinical variables of the patients were evaluated. A total of 1549 (F/M: 797/752) patients were analyzed. The median age was 54.5 (16-92) years. The most common cancer was breast cancer (21%). Poor performance status, family history of cancer, being an inpatient, to be under current therapy, advanced stage, and metastatic disease were significantly associated with poor quality of life score. For patients followed 1 year or less after the diagnosis, global quality of life score was significantly lower than those followed 3 years or more. Quality of life score was higher in patients with no metastasis compared to in those with local or distant metastasis. Lower hemoglobin and serum albumin levels or leukopenia were also associated with poor quality of life. The association between quality of life score and gender, martial status, previous cancer history, and age were not significant. Global quality of life was higher in patients with gynecologic and colorectal cancer compared with the others. Global quality of life in patients with cancer is influenced by various clinicopathological features.