Jinekolojik kanser hastalarında yaşam kalitesi ve tedavi-bakımın etkileri
Quality of life and the effects of treatment and care in patients with gynecologic cancer
- Tez No: 359302
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ CENK SAYIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma; jinekolojik kanser nedeniyle uygulanan tedavi ve bakımın hastaların yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini belirlemek, aynı zamanda bu hastalarda hastalığın ve tedavinin neden olduğu semptomlarda hemşirelik bakımına gereksinimlerini ve hastaların sağlık personelinden beklentilerini de saptamak amacıyla yapılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle, hastaların bireysel ve hastalığa ilişkin özelliklerini tanıtıcı toplam 94 sorudan oluşan anket formu ve yaşam kalitesini değerlendirmek için FACT-G 4 (Functional Assessment of Cancer Therapy-General 4)'ün Türkçe versiyonu kullanılarak toplandı. Verilerin yorumlanmasında ki kare, yüzdelik, t testi ve anova varyans analizi kullanıldı. Olgularımızın %44.8'i endometrium, %32.8'i over, %22.4'ü ise serviks kanseri tanısı almıştır. Çoğunluğu ileri evre (Evre III ve IV, %61.2), yaklaşık %54'ü 55 yaş ve üzerinde idi.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the impact on quality of life in patients who had gynecologic cancer treatment nursing care requirements for the patients symptoms, caused by the treatment and the disease itself and patients expectations from the health care providers were also evaluated. Define patients expectations from health care providers. Data were collected with face-to-face interviews, handle on the disease characteristics of individual patients that consist of a total of 94 questions and the questionnaire to assess the quality of life by FACT-G 4 (Functional Assessment of Cancer Therapy-General of 4) using the Turkish version. Evaluation of data was made using the Statistical Package for Social Science (SPSS) program. Percentage, t-test and ANOVA analysis of variance were used for the interpretation of the data. Forty-four percount of the patients had endometrial, 32.8% had overian and 22.4% had cervical cancer. The majority were advanced stage (stage III and IV 61.2%), and diseases 54% were over the age of 55.