Fibromyalji sendromunda bantlama uygulamasının ağrı, fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effects of taping application on pain, function and quality of life in fibromyalgia syndrome
- Tez No: 236970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLGA BAYRAKÇI TUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı; Fibromyalji Sendromunda bantlama uygulamasının ağrı, fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmamızda fibromyalji sendromu tanısı konmuş 45 olgu 15'erden 3 grup olmak üzere tedavi programına alındı. Birinci grup lazer ve egzersiz programı, ikinci grup plasebo laser ve egzersiz programı, üçüncü grup ise kinesiobant uygulaması, plasebo lazer ve egzersiz programına alındı. Tedavi programı haftada 5 gün olmak üzere 3 hafta boyunca 15 seans şeklinde uygulandı. Değerlendirmede; ağrı için vizuel analog skalası (VAS), normal eklem hareketi (NEH) için boyun ve omuz normal eklem hareket ölçümü, esneklik için gövde fleksiyon ve hiperekstansiyon esneklik testi, etkilenim için fibromyalji etki anketi (FIQ), yaşam kalitesini için SF-36 ve depresyon düzeyi için Beck Depresyon Skalası kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This purpose of this study is to investigate the effects of taping on pain, function and quality of life in fibromyalgia syndrome. Forty-five subjects diagnosed with fibromyalgiasyndrome divided into 3 groups with 15 subject in this study. Laser and exercise program were applied to first group, placebo laser and exercise program were given to second group and kinesiotaping, placebo laser and exercise program were applied to third group. Treatment program applied as 5 days a week for three weeks and 15 sessions. In the evaluation; for pain visual analogue scale (VAS), for range of motion(ROM) neck and shoulder ROM, for flexibility trunk flexion and extansion flexibility test, for impairment fibromyalgia impact questionnaire (FIQ) , for quality of life SF-36, for depression level Beck depression scale was used.