Fibromyalji sendromunda dolaşımdaki mikrorna düzeylerinin araştırılması ve fonksiyonel durum ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkisi
Investigation of blood microrna levels in fibromyalgia syndrome and relationship between functional status and quality of life
- Tez No: 460061
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BİÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Fibromyalji sendromu (FMS) yaygın vücut ağrısı ve ağrı eşiğinde azalma ile karakterize, etyolojisi bilinmeyen, kronik bir kas iskelet sistemi hastalığıdır. MikroRNA'lar (miRNA) gen ekspresyonunun regülasyonunda rol oynayan tek iplikçikli RNA molekülleridir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, miRNA'ların deneysel modellerde ve klinik ağrı bozukluklarında ağrı süreçlerinin düzenlenmesinde önemli rol oynadığını göstermektedir. Bu çalışmada FMS hastalarında kandaki miRNA ekpresyonlarındaki spesifik değişimlerin tespit edilmesi ve miRNA düzeyleri ile yaşam kalitesi ve fonksiyonel durum arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza FMS tanılı 35 kadın hasta (yaş ort: 41,97±11.78) ve kontrol grubu olarak sağlıklı 35 kadın (yaş ort: 43,66±8.81) dahil edildi. Olgulardaki miRNA ölçümleri kantitatif PCR ile yapıldı. Her iki grupta da plazma miR-320a, miR-103a-3p, miR-107, let-7a-5p, miR-30b-5p, miR-151a-5p, miR-142-3p, miR- 374b-5p, miR-320b, miR-532-3p, miR-939-5p miRNA gen ekspresyonu düzeyleri incelendi. Hasta grubunda yaşam kalitesi ve fonksiyonel durum sırasıyla kısa form sağlık araştırması (SF-36) anketi ve fibromyalji etki anketi (FIQ) ile değerlendirildi. Her iki grup arasında miRNA ekspresyonları kan düzeyi sonuçları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edildi (p>0,05). FMS hastalarında plazma miR-320a gen ekspresyonunun FIQ skoru ile negatif olarak korele olduğu saptandı (p=0,049, r= -0,336). Ek olarak miR- 320a ve miR-320b plazma düzeyleri ile SF-36 fiziksel fonksiyon skoru arasında negatif korelasyon saptandı (sırasıyla p=0,01, r= -0,431 ve p=0,01, r= -0,429). Sonuç olarak, FMS hastalarında miRNA'ların plazma düzeylerine ilişkin anlamlı bir bulgu gözlenmemiştir. FMS hastalarında sadece miR-320a ve miR-320b gen ekspresyon düzeyleri ile yaşam kalitesi ve fonksiyonel durum arasında bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Ancak diğer miRNA gen ekspresyonları ile yaşam kalitesi ve fonksiyonel durum arasında ise herhangi bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. Fibromyalji ve miRNA gen ekspresyonu arasındaki ilişkiyi ortaya koyan daha geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome (FMS) is a chronic musculoskeletal disease, with an unknown etiology, characterized by widespread body pain and decreased pain threshold. MicroRNAs (miRNAs) are single-stranded RNA molecules that play a role in the regulation of the gene expression. Recent studies show that microRNAs play an important role for the regulating of pain processes in the experimental models and clinical pain disorders. In this study, it was aimed to determine the specific changes for the miRNA expressions, and to establish the relationship between the miRNA levels and the quality of life and the functional status in FMS patients. Thirty-five female patients (mean age: 41.97 ± 11.78), diagnosed as FMS and 35 healthy women (mean age: 43.66 ± 8.81), as a control group were enrolled in our study. The miRNA measurements in the subjects were carried out by the quantitative PCR. Plasma miR-320a, miR-103a-3p, miR-107, let-7a- 5p, miR-30b-5p, miR-151a-5p, miR-142-3p, miR-374b-5p, miR-320b, miR-532- 3p, and miR-939-5p miRNA gene expression levels were examined in both groups. The quality of life and the functional status in the patient group was assessed by the short form health survey (SF-36) questionnaire, and the fibromyalgia impact questionnaire (FIQ), consecutively. The results of the blood levels in terms of miRNA expressions between both groups were not statistically significant (p> 0.05). The plasma miR-320a gene expression was found to be negatively correlated with the FIQ score (p = 0,049, r = -0,336). In addition, there was a negative correlation between miR-320a and miR-320b plasma levels and the SF-36 physical function score (p = 0,01, r = -0,431 and p = 0,01, r = -0,429, respectively). Conclusively, no significant finding was observed in terms of the plasma levels of miRNAs in patients with FMS. Only miR-320a and miR-320b gene expression levels were found to be in association with the quality of life and the functional status in patients with FMS. However, no any relationship was detected between the other miRNAs gene expressions and the quality life and the functional status. More extensive researches are essential to demonstrate the relationship between the fibromyalgia and the miRNA gene expression.