Hemşire ve hekimlerin tamamlayıcı ve alternatif tedavilere ilişkin görüşleri
Thoughts of the physicians and nurses related to the complementary and alternative therapies.
  1. Tez No: 236987
  2. Yazar: BİLGE BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ SUN KAPUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışma, hemşire ve hekimlerin Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler (TAT)'e ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Eğitim Hastanesi'nde, ayaktan ve yatarak tedavi gören hastalara hizmet sunan birimlerde çalışan ve basit rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenen 126 hemşire ve 163 hekim oluşturmuştur. Çalışmanın verileri, araştırmacı tarafından literatür taraması sonucu hazırlanan soru formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplaması, Ki-kare testleri kullanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda, hemşirelerin %41.3'ünün 29 yaş ve altı ve tamamının kadın olduğu, %53.2'sinin dahili tıp bilimlerinde çalıştığı ve %57.2'sinin çalışma süresinin 10 yıl ve üstü olduğu, hekimlerin %42.9'unun 36 yaş ve üstü ve %92'sinin erkek olduğu, %60.1'i dahili tıp bilimlerinde çalıştığı ve %52.8'inin çalışma süresinin 10 yılın altında olduğu belirlenmiştir. Çalışmada, hemşire ve hekimlerin TAT konusunda yeterli bilgilerinin olmadığı, ismini duydukları ya da bildikleri TAT yöntemlerine ilişkin görüş bildirdikleri, kişisel olarak başvurdukları yöntemler hakkında olumlu görüşleri olduğu, kişisel olarak kullandıkları yöntemlerin uygulamada kullanımını destekledikleri ve TAT konusunun eğitim programı ve/veya müfredat programında yer almasını istedikleri saptanmıştır. Hemşire ve hekimlerin TAT yöntemlerinin etki, güven ve kullanılabilirliğine ilişkin görüşleri arasındaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda hemşirelik ve tıp eğitim müfredat programında TAT konusunun yer almasının sağlanması, ülkemizde hemşire ve hekimlerin TAT yöntemlerine yönelik bilgi ve görüşlerini belirlemeye yönelik daha fazla araştırma yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was performed to identify the points of view of the nurses and the physicians related to complementary and alternative therapies (CAT). The sample of this study include 126 nurses and 163 physicians selected randomyl and working in the outpatient and inpatient units at Gülhane Military Medical Faculty Hospital. The data of the study was collected using the questionary as a result of the compilation of the literature by the researcher. The percentage calculation, percentage and chi square tests were used for the evaluation of data statistically. As a resut of the study, it has been determined that 41.3% of the nurses were under the age of 29 and completely females, and 53.2% has worked in internal medicine, and the working period of 57.2% is 10 years and more, and that 42.9% of the physicians were at and over the age of 36 and 92% were male, and 60.1% has worked in internal medicine and the working period of 52.8% were under 10 years. In the study, it has been identified that the nurses and the physicians have not had sufficient knowledge about CAT, and they have heard about their names, and they have pointed out their ideas about the CAT, which they knew and they have had positive ideas about the CAT which they applied personally, and they have supported these applications which they used personally, and they stated CAT should be added to the educational programme and/or the curicullum. There was no statistically significant difference between the ideas of the nursed and the physicians related to the effect, reliability and usage of CAT (p>0.05). With the results obtained from the study, it has been recommended that CAT should be added to nursing and medical education programmes and curricullum and that much more researches in order to identify the ideas and knowledges of the nurses and the physcians about CAT should be performed.