Total diz artroplastisi rehabilitasyonunda perioperatif lokal analjezi uygulamasının ambulasyon ve fonksiyonel aktiviteler üzerine etkileri
Efficacy of periarticular local analgesic infiltration on ambulation and functional activities in total knee arthroplasty rehabilitation.
  1. Tez No: 236988
  2. Yazar: HANDE GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Anesthesiology and Reanimation, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, total diz artroplastisi sırasında intra-artikuler analjezi uygulamasının postoperatif erken dönem ağrı şiddeti, fonksiyonel aktivite düzeyi, hasta kontrollü analjezi ile tüketilen narkotik miktarı ve hastanede kalış süresi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla prospektif, rastgele ve çift kör olarak planlandı. Unilateral total diz protezi uygulanan 30 hasta, perioperatif intra-artikuler analjezi (PIA) ve plasebo uygulanan iki gruba ayrıldı. Preoperatif dönemde dizin fonksiyonel durumu Diz Cemiyeti Puanlama Sistemi `Knee Society Rating System' (KSS) ile Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi `The Western Ontario and Mc Master Universities Osteoarthritis Index' (WOMAC) ile değerlendirildi. Fonksiyonel performans düzeyinin belirlenmesinde Timed Up and Go (TUG), 12 metre yürüme ve 10 basamak çıkıp inme testleri kullanıldı. Ağrı değerlendirmesinde numerik analog skala kullanıldı. Tüketilen analjezi miktarları kaydedildi. Postoperatif fonksiyonel bağımsızlık seviyeleri ise Iowa Yardım Düzeyi Ölçeği `Iowa Level of Assistance Scale' (ILAS) ve Iowa Ambulasyon Hız Testi `Iowa Ambulation Speed Scale' (IASS) kullanılarak değerlendirildi. Hastaların taburculuk kriterlerinin belirlenmesinde Hospital for Special Surgery (HSS) ölçütleri kullanıldı. Hastaların normal eklem hareket genişliği ve postoperatif birinci gün yürüyebildikleri en uzun mesafe kaydedildi.Sonuçta, WOMAC ve KSS puanları açısından gruplar arasında fark bulunmadığı saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This prospective, randomised, double blinded study was planned to investigate effectiveness of perioperative intra-articular analgesia (PIA) on postoperative pain, functional activities, patient control analgesia (PCA) consumption and length of stay in hospital. The study included 30 patients who had unilateral total knee arthroplasty surgery. Thirty patients were divided into perioperative intra-articular analgesia group (study group) and placebo analgesia group (Control Group). The preoperative clinical function of the knee was asssed by Knee Society Rating System (KSS) and the preoperative pain, stiffness and difficulties on daily living were assessed by Western Ontario ve McMaster Universities Osteoartritis Index (WOMAC). Timed-up and go (TUG), 12 meters self paced walking, 10 steps up and down tests were used for evalution of functional performance. The postoperative pain was assessed by numeric analog scale. PCA consumptions were recorded for all patients. The independence level in functional activities of the cases were assessed with Iowa Level of Assistance Scale (ILAS) and Iowa Ambulation Speed Scale (IASS) was used to evaluate the speed of ambulation in the early postoperative period. Hospital for Speacial Surgery (HSS) criterias were used for evaluation of the hospital discharge. Range of knee motion and walking distance of all cases on the postoperative first day were recorded. After the assessments, there were no difference in preoperative WOMAC and KSS scores (p>0.05). Pain severity and PCA consumptions were less in PIA group than placebo group (p0.05).