Sağlık çalışanlarının geleneksel ve tamamlayıcı tıp hakkındaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of health workers knowledge and attitudes about traditional and complementary medicine
- Tez No: 670217
 - Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışma Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamaları hakkında bir eğitim ve araştırma hastanesindeki sağlık çalışanlarının bilgi ve tutumlarını değerlendirmeyi, farklı eğitim düzeylerinin, demografik bulguların ve bunları ölçen anket sorularına dayalı farklılıkların gösterilmesini, kesitsel yöntemlerle elde edilen verilerin karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı anket çalışmasıdır. Çalışmaya 220 sağlık çalışanımız katılmıştır. Araştırmamızda, katılımcıların GETAT hakkında bilgi düzeylerinin ve tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla; araştırmacı tarafından GETAT hakkında bilgi ve tutumları değerlendirme anketi (EK- 1) ve Bütünleştirici Tıp Tutum Ölçeği (EK-2) hazırlanmıştır. Çalışmanın tanımlayıcı analizleri için SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programında veri tabanı oluşturulup, verilerin frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the knowledge and attitudes of healtcare workers in a training and research hospital about Traditional and Complementary Medicine practices, to show the differences based on different education levels, demographic findings and survey quests to compare the data obtained by cross-sectional methods. Materials and Methods: This is a single-centered, cross-sectional, descriptive survey study which has 220 healthcare workers participation. Through this research, the knowledge and attitudes assessment questionnaire (TABLE- 1) and The Integrative Medicine Attitude Scale (TABLE-2) about GETAT has been prepared by the researcher in order to evaluate the standarts of knowledge and attitudes of the participants about GETAT. SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program for database is created and the frequency, percentage, average and standard deviation values of the data has been calculated.