Amanos dağları (İslahiye) Papilionoidea ve Hesperioidea faunası üzerine araştırmalar (Lepidoptera)
Studies on the fauna of Papilionoidea and Hesperioidea of the Amanos mountains (İslahiye) range (Lepidoptera)
- Tez No: 237016
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF HÜSEYİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, Gaziantep iline bağlı İslahiye ilçesindeki Amanos Dağları'nın Papilionoidea ve Hesperioidea faunası araştırılmıştır. İslahiye Lepidoptera faunası araştırmalarının tarihçesi verilmiş, çalışma alanı tanımlanmış ve çalışmanın amacı açıklanmıştır.01.08.2006 ? 07.09.2007 tarihleri arasında Gaziantep İslahiye'de yapılan arazi çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Toplanan 2276 örnek incelenerek 7 familya içerisinde toplam 76 türe ait olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca arazide her türle ilgili ekolojik bilgiler kaydedilmiştir. Faunistik kayıtların literatürden taranması ve bulgularda verilen bilgilerin yazılışı ile ilgili açıklamalarda belirtilmiştir.Toplanan türlerin literatürdeki verilerle birlikte değerlendirilmesi sonucunda İslahiye'de 82 tür olduğu tespit edilmiş ve bunlar arasında 48 tür alanda ilk defa kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this studies the fauna of Papilionoidea and Hesperioidea of the Amanos Mountains in the district İslahiye of the Province Gaziantep has been investigated. The history of the researches of the İslahiye Lepidoptera are given; the investigation area is defined and the aim of the study is explained.Information regarding studies carried out by the author in the Gaziantep, İslahiye between the dates of 01.08.2006 and 07.09.2007 are given. 2276 specimens collected, are determined belonging to 76 species in 7 families. Besides, ecological observation has been made for each species during the field studies. Some points regarding the way of the evaluation of the faunistical data in the literature, and the writing the text of the chapter ``Results?? are clarified, as well.After comparing the literary and the collecting data, 82 species recorded from İslahiye are evaluated. Among them, 48 species are found to be new to the fauna of İslahiye.