İslahiye çevresindeki kuratarma kazılarında ele geçen sikkeler
Coins unearthed in rescue excavations aroun İslahiye
  1. Tez No: 983611
  2. Yazar: EYÜP TAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE EKİCİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Amanos Dağları'nın stratejik geçitleri boyunca uzanan İslahiye-Nurdağı bölgesinde 2021-2023 yılları arasında yürütülen bilimsel araştırmalar sırasında ortaya çıkarılan 42 sikkenin nümizmatik değerlendirmesini sunmaktadır. Sikkeler antik dönemin resmî birer belgesi aynı zamanda dönemlerin sanat anlayışını yansıtan en küçük objeleridir. Sikkeler bölgelerin siyasi yapısına ışık tutup aynı zamanda ticari dolaşımın ne boyutta olduğunu gösteren antik dönemlerin önemli kalıntılarındandır. İslahiye-Nurdağı bölgesi Amanoslar üzerinde geçitleriyle her zaman önemli antik güzergahlar içinde yer almıştır. Bölgede Paleolitik Dönem itibariyle insan izleri mevcuttur ve Neolitik Dönem ile birlikte verimli bölgede düzenli iskân başlamıştır. Bölge kronolojisi ve kronolojiye bağlı siyasi etkiler geç dönemlerde diğer bölgelere nazaran daha değişkendir. Konu kapsamında tespit edilen sikkeler incelerek dönemsel olarak ayrılmış, katalog analizi yapılarak çalışmada yer alan sikkeler daha önceki bilimsel çalışmalarda yayınlanan sikkelerle karşılaştırılıp tespit edilmiştir. Konu kapsamında yer alan 42 adet sikkenin 11 adeti Hellenistik, 16 adeti Roma, 7 adeti Bizans ve 1 adetinin Orta Çağ'a ait olduğu yapılan kütüphane çalışması ve katalog değerlendirmeleriyle tespit edilmiştir. Geriye kalan 7 adet sikke ise zaman içinde maruz kaldıkları yoğun korozyon sonucu tasvir ve yazı kaybına uğramış bu etkiler sonucunda tanımsız olarak ele alınmıştır. Hellenistik Dönem ile Orta Çağ arasında geniş bir zaman dilimi sunan sikkelerin kronolojisi bölgenin siyasi tarihiyle nümizmatik açıdan uygunluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents a numismatic evaluation of 42 coins unearthed during scientific research conducted between 2021 and 2023 in the İslahiye-Nurdağı region, located along strategic passes of the Amanus Mountains. As both official documents of their time and miniature works of art, ancient coins provide valuable insights into the political structures and commercial networks of historical societies. The İslahiye Nurdağı region has been a significant settlement area since the Paleolithic Period, with evidence of continuous habitation beginning in the Neolithic Period. The region's political and chronological developments, particularly in later periods, show greater variability compared to neighboring areas. The coins identified in this study were classified chronologically and analyzed through catalog comparisons with previously published specimens. Of the 42 coins examined, 11 were attributed to the Hellenistic period, 16 to the Roman period, 7 to the Byzantine period, and 1 to the Middle Ages. The remaining 7 coins, due to extensive corrosion and loss of imagery, could not be definitively identified. The chronological distribution of these coins—from the Hellenistic period to the Middle Ages—correlates with the region's political history and supports the numismatic continuity and significance of the İslahiye-Nurdağı region within broader historical contexts.