Genel görelilik kuramında (1+1) boyutlu Duffin-Kemmer-Petiau denklemi
Duffin-Kemmer-Petiau equation with (1+1) dimentions in theory of general relativity
- Tez No: 237019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAVARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, kütleli spin?1 parçacığının Kütlesel Çekim alanındaki dinamiğini Genel Görelilik kuramında anlamayı amaçlamaktadır. Bu tezde, kütleli spin?1 parçacığını betimleyen Duffin-Kemmer-Petiau (DKP) denkleminin eğri uzay-zamandaki ifadesi ele alınmıştır. Ele alınan bu denklemden Robertson-Walker uzay-zamanında betimlenen üç farklı evren modelli için ikinci dereceden DKP denklemi elde edilmiştir. Bu denklemler çözümlenmiş ve her bir model için akım yoğunlukları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work aims to understand effects which the field of gravity acts over the dynamics of the massive spin-1 particle according to the General Relativity. Duffin-Kemmer-Petiau (DKP) equation describing the spin-1 particle with mass in the curved space-times is examined. The second order differantial equation forms of DKP for three different cosmological models described in Robertson-Walker space-times has been obtained from gotten equation. These equations are solved and the compenents of current density have been caculated for every cosmological models.