Cu-%24,2Mn alaşımının termal ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of thermal and mechanical properties of Cu-%24,2Mn alloy
- Tez No: 237043
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, Cu-%24,2Mn alaşımına farklı ısıl ve mekanik işlemler uygulanarak; bu alaşımdan elde edilen numuneler üzerinde termal ve mekanik etki ile oluşturulan faz dönüşümlerinin morfolojik ve mekanik özellikleri çeşitli fiziksel yöntemler kullanılarak incelendi.SEM incelemeleri sonucunda, hızlı ve yavaş soğutulan numunelerde austenite faz elde edildi. Hızlı soğutma ile elde edilen tane boyutunun, yavaş soğutma sonucunda elde edilen tane boyutundan daha küçük olduğu gözlendi. Böylece soğutma işlemindeki farklılığın, alaşımın tane boyutunu değiştirdiği sonucuna varıldı.Austenite faz dönüşümü üzerine deformasyon etkisini araştırmak için alaşıma basma zoru uygulandı. Meydana gelen faz dönüşümlerinin yapısal özellikleri incelendi. Deformasyon yolu ile elde edilen faz dönüşümlerinin, termal yol ile elde edilen faz dönüşümleriyle benzer sonuç verdiği bulundu. Bu nedenle Cu-%24,2Mn alaşımının deformasyon etkisi göstermediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this research, different heat and mechanical treatments have been applied to the Cu-%24,2Mn and some samples have been obtained from this alloy. On these samples, phase transformations have been formed by thermal and mechanical effect. Morphological and mechanical characteristics of the phase transformations have been examined by using different physical methods.Austenite phase has been obtained in the samples which have been applied slow and rapid cooling according to the SEM analysis. It has been observed that the grain size obtained by the rapid cooling is smaller than the grain size obtained by the slow cooling. Therefore, it has been concluded that the cooling process differences changes the grain size of the alloy.Compression stress has been applied to the alloy in order to search the deformation effect on the austenite phase transformation. The structural features of the phase transformations have been examined. It has been found that phase transformations obtained by the deformation method have similar results with the phase transformations obtained by the thermal method. Therefore, it has been concluded that Cu-%24,2Mn alloy don?t show deformation effect.