Kırıkkale ili Spermophilus xanthoprymnus (Bennet, 1835)'un biyolojisi ve ekolojisi (Mammalia:Rodentia)
Biology and ecology of Spermophilus xanthoprymnus (Bennet, 1835) in Kirikkale province (Mammalia:Rodentia)
  1. Tez No: 237042
  2. Yazar: AYKUT ARİF TOPCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma 19 Nisan 2007 ila 28 Ağustos 2008 yılları arasında Kırıkkale ilinden yakalanan 30 (11 ??, 19 ??) Spermophilus xanthoprymnus örneğine dayanmaktadır. Örnekler arazi notu, kürk rengi, molar diş aşınım derecesi ve baculum şekline göre genç ve ergin olarak iki yaş grubuna ayrılmış ve cinsiyet tayini yapılmıştır. Bu araştırmada S. xanthoprymnus'un habitatı, kürk rengi, davranışı, kıl morfolojisi, baculum özellikleri, iç ve dış karakter özellikleri, karyolojik özellikleri, ekzoparazitleri ve bazı histolojik özellikleri incelenmiştir. Üç canlı Anadolu yer sincabının (1 ?, 2 ??) laboratuarda beslenme ve davranış özellikleri kaydedilmiştir.Türe ait baculum şekli verilmiş kıl örneklerinin ?crenate? tipte olduğu saptanmıştır. S. xanthoprymnus'da diploid kromozom sayısı 2n=42, temel kromozom sayısı NF=81, otozomal kromozomların kol sayısı NFa=78 dir. Bu türün akciğer ve karaciğerinden alınan doku kesitleri ilk defa bu araştırmada incelenmiştir.Baş iskeleti ve baculum verileri literatür verileriyle karşılaştırılmış ve örneklerimizin S. xanthoprymnus gelengius'u temsil ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on 30 (11 ??, 19 ??) specimens of Spermophilus xanthoprymnus collected in Kırıkkale provience. Specimens were divided into two age groups as young and adult, according to field note, fur colour, molar teeth worn and baculum shape. In this study, habitat, fur colour, behaviour, hair morphlogy, baculum shape, external and cranial chracter characteristics, karyological features, exoparasites and some tissues of Spermophilus xanthoprymnus were examined. Three specimens (1 ?, 2 ??) were observed feeding and behaviour features of Anatolian ground squirreles were recorded in lab.The baculum shape was given and hair structure was determined as ?crenate? type. In S. xanthoprymmus diploid chromosome number was 2n= 42, fundamental number NF= 81, and NFa=78. The tissue sections of the lung and liver from this species were observed in this study for the first time.Data belongs to skull and baculum were compared with literature data and our specimens were represented the Spermophilus xanthoprymnus gelengius.