Cu-%24,2Mn alaşımında meydana gelen faz dönüşümlerinin magnetik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the magnetic characteristics of phase transformation in Cu-% 24,2Mn alloy
  1. Tez No: 478701
  2. Yazar: SULTAN CANSEL CÜCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ALDIRMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Cu-Mn alaşımına farklı ısıl işlemler uygulanarak, alaşımda oluşan numuneler üzerindeki termal etkiyle oluşturulan faz dönüşümle-rinin yapısal ve manyetik özellikleri çeşitli fiziksel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Taramalı elektron mikroskop (SEM) incelemesi sonucunda yavaş ve hızlı soğutulan numunelerde austenite faz elde edilmiştir. Ayrı-ca hızlı soğutulan numunede oluşturulan tane boyutunun, yavaş so-ğutmayla elde edilen numunenin tane boyutundan daha küçük olduğu gözlenmiştir. X-ışını kırınım yöntemi kullanılarak, alaşımların kristal yapı-ları ve oluşan fazların örgü parametreleri tespit edilmiştir. Cu-Mn alaşı-mından elde edilen numunelerin magnetik ölçümleri titreşimli örnek magnetometresi (vibrating sample magnotemetre, VSM) kullanılarak alındı. Alaşımların M-H ölçümleri -10 ile +10 Tesla manyetik alan değerleri arasında 300 K' de yapıldı. Sıcaklığa bağlı mıknatıslanma (M-T) ölçümleri 0.499 kOe sabit manyetik alanda alındı. Manyetik ölçüm sonuçlarından; alaşımın paramanyetik bir davranış sergilediği bulunmuştur. Cu-Mn ala-şımından farklı ısıl işlemler uygulanarak elde edilen numunelerin manye-tik alınganlık ölçümlerinde de sıcaklığın artması ile manyetik alınganlık değerlerinde doğrusal bir azalma meydana geldiği bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, Cu-Mn alloy by applying different heat treatment, consis-ting of samples of the thermal impact Pro file is created with the use of the structural and magnetic phase back-features a variety of physical methods. Scanning electron microscope (SEM) review as a result of slow and fast annealing austenite phase samples have been obtained is cooled.In addition, the size of the one created in the sample is cooled faster, slow cooling of the specimen obtained with particle size smaller than observed. X-ray diffraction method, consisting of crystal structures and phase of the alloy mesh parameters have been identified. Cu-Mn alloy magnetic measurements of samples obtained by vibrating sample magnetometresi (vibrating sample magnotemetre, VSM) retrieved using.Alloy M-H measurements -10 to + 10 Tesla magnetic field values between 300 K. Temperature dependent magnetization (M-T) retrieved fixed magnetic field measurements to 0,499 kOe. From magnetic measu-ring results; alloy exhibits Paramagnetic behavior. Cu-Mn alloy obtained by applying different heat treatment processes of magnetic susceptibi-lity measurement of the sample temperature with increasing magnetic susceptibility value found in a linear fall off occurs.