Değişik oranlarda kum içeren örselenmiş Ankara kilinin serbest basınç dayanımı ile direkt çekme dayanımının ilişkilendirilmesi
Correlation of unconfined compressive strength and direct tensile strength of disturbed Ankara clay with various sand contents
- Tez No: 237052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada değişik oranlarda kum içeren Ankara kilinin serbest basınç ve direkt çekme dayanımlarının ilişkilendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, öncelikle değişik oranlarda Kum-Kil karışımlarının (ağırlıkça Kum/Karışım = % 0, % 10, % 20, % 30, % 40, % 50, % 60, % 70, % 80, % 90 ve % 100) kompaksiyon karakteristikleri elde edilmiştir. Karışımlar, optimum su içeriği ve maksimum kuru birim hacim ağırlıkta sıkıştırıldıktan sonra ayrı ayrı serbest basınç ve direkt çekme deneylerine tabi tutulmuşlardır. Deney sonuçlarına göre karışımdaki kum oranının artmasıyla maksimum kuru birim hacim ağırlık artma eğilimi gösterirken, optimum su içeriği azalma eğilimi göstermektedir. Karışımdaki kum oranının % 0 ila yaklaşık % 50 - % 60 aralığında değişmesi durumunda maksimum serbest basınç dayanımı ve maksimum direkt çekme dayanımı ihmal edilebilir düzeyde azalma eğilimi sergilemektedir. Diğer yandan karışımdaki kum içeriği yaklaşık % 50 - % 60 dan daha fazla olması durumunda hem maksimum serbest basınç dayanımı hem de maksimum direkt çekme dayanımı dramatik olarak azalma eğilimi göstermektedir. Karışımların maksimum serbest basınç dayanımının direkt çekme dayanımına oranı irdelendiğinde ise iki belirgin ilişki görülmüştür. Kum oranı % 0 ila % 70 aralığında iken karışımların maksimum serbest basınç dayanımının direkt çekme dayanımına oranı dar bir bantta (yaklaşık 6-7 kat civarında) değişmektedir. Fakat karışımdaki kum oranı % 70'den % 90'a çıkarken, maksimum serbest basınç dayanımının direkt çekme dayanımına oranı 7 kat düzeylerinden 13 kat düzeyine çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship betweenunconfined compressive strength and direkt tensile strength of Ankara clay with various sand contents. For this purpose, firstly compaction characteristics of sand-clay mixtures with varying ratios (sand/mixture by weight = 0 %, 10 %, 20 %, 30 %, 40 %, 50 %, 60 %, 70 %, 80 %, 90 % and 100 %) are obtained. Mixtures are compacted at their optimum water content and maximum dry unit weight before unconfined compression and direct tensile strength tests are conducted separately. The test results revealed that as the sand content is increased in the mixture maximum dry unit weight is increased but the optimum moisture content is decreased. As the sand content in the mixture varied in the range from 0 % to about 50-60 %, maximum unconfined compressive strength and maximum direct tensile strength are decreased negligibly. On the other hand, when the sand content is varied above 50-60 %, maximum unconfined compressive strength and maximum direct tensile strength are decreased dramatically. When the ratio of maximum unconfined compressive strength to maximum direct tensile strength is examined, two distinct relations are found. When the sand content is ranged from 0% to 70 %, the content of maximum unconfined compressive strength to direct tensile strength is varied in a narrow range (about 6-7). However, when the sand content is increased from 70 % to 90 %, the ratio of maximum unconfined compressive strength to maximum direct tensile strength is increased from 7 to 13, sharply.