Shear strength and compressibility behaviour of sand-clay mixtures
Kil-kum karışımlarının kayma dayanımı ve sıkışabilme özellikleri
  1. Tez No: 47376
  2. Yazar: ESRA BAYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
öz KÜM-KEL KARIŞIMLARININ KAYMA DAYANIMI VE SIKIŞABİLME ÖZELLİKLERİ Bayoğlu, Esra Yüksek Lisans, 'inşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Orhan Erol Aralık 1995, 96 sayfa Zemin kayma dayanımı ve sıkışabilirlik özellikleri jeoteknik araştırmalarda temel ilgi alanı olmuştur. Literatürde genelde sadece kil veya sadece kum olan zeminlerin araştırmalarına ağırlık verilmiş, kum, silt ve kil karışımları çok fazla incelenmemiştir. Ancak bu tür karışımlar doğada sık sık değişik oranlarda karşımıza çıkabilmektedirler. Bu araştırmada, hiç silt ve kil içermeyen kumdan, kum yüzdesi sıfır olan silt-kü karışımlarına kadar geniş bir dane dağılımı yelpazesi ele alınmıştır. Karışımlarda ince malzeme oranı (dane çapı 0.074 mm'den küçük olan malzeme miktarı) baz olarak alınmış, kanşımlardaki oranların değişiminin kayma dayanımına ve sıkışma ile oturma özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Normal konsolide olmuş kil- kum karışımlarının kayma dayanımı ve sıkışabilirlik özelliklerini elde edebilmekiçin, odometre, direk kesme ve konsolidasyonlu drenajsız üçeksenli basınç deneyleri yapılmıştır. İnce malzeme oram % 5, % 15, %3 5, % 50, % 75 ve % 100 olan, 6 karışım üzerinde yapılan drenajlı direk kesme deneyleri sonuçlarına göre, % 50'lere kadar kayma dayanımı açılan genel olarak 30-38 dereceler arasında oynamakta ve yüzdenin artmasıyla beraber ufak bir düşme göstermektedirler. % 50'den sonra ise açılardaki azalma çok belirginleşerek, 10 derece düzeyine kadar düşebilmektedir. % 35, %. 50, % 75, % 100 oranında ince malzeme içeren zeminlerde yapılan drenajsız üçeksenli basınç deneylerinin sonuçlarına göre ise kayma dayanımı açılan yakın değerler verip ince malzeme oranından bağımsız bir davranış göstermiştir. Konsolidasyon deneyi sonuçlan oturmalara ve konsolidasyon katsayılannm, ince malzeme yüzdesi ile yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. Anahtar kelimeler : Kayma dayanımı, kesme deneyi, kil, kum, sıkışabilirlik vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SHEAR STRENGTH AND COMPRESSIBILITY BEHAVIOUR OF SAND - CLAY MIXTURES Bayoğlu, Esra M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Orhan Erol December 1995, 96 pages Shear strength and compressibility properties of sous are of main interest in geotechnical investigations. Literature survey on the subject revealed that, generally sand or clay alone have been largely illustrated. Works on mixtures of sand - silt - clay are not common. But this type of soil is frequently encountered in the field. In the present investigation, soils with wide range of grain size, from sand having no fine particles to silt - clay mixtures having no sand material were studied. In the study, the fine content ( i.e. amount of particles having diameter < 0.074 mm) has been accepted as the main factor contributing the compressibility and shear strength properties of soil mixtures. Oedometer tests, shear box and consolidated undrained mtriaxial tests were conducted on normally consolidated clay - sand mixtures to determine strength and compressibility parameters. According to the results of drained direct shear tests on mixtures containing 5 %, 15 %, 35 %, 50 %, 75 % and 100 % fines, the internal friction angles observed generally between 30-38 degrees until 50 % fines and a slight decrease existed in the friction angle with the increasing fine content. At fine contents higher than 50 %, the reduction in the friction angle is substantial and decreases to a level of 10 degrees. According to the results of consolidated undrained triaxial tests on 35 %, 50 %, 75 % and 100 % fines, no apparent relation existed between undrained friction angle and percentage of fines, and the measured angle of shearing resistances are in the same order of magnitude irrespective of percent fines. The results of consolidation tests, indicated that compressibility and the coefficients of consolidation depend on the fine content. Keywords Clay, Compressibility, Sand, Shear strength, Shear Test IV