Çeliğin plastik akma ve pekleşmesinin taşıma gücüne etkisi
  1. Tez No: 237101
  2. Yazar: VAHİD SOLTANİ PAKDEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalısmada, egilme moment etkisi altındaki çelik kesitlerin plastik davranısı,sünek malzemenin özelliginden kaynaklanan peklesme etkisi de dikkate alınarakincelenmistir.Dört bölümden olusan çalısmanın, birinci bölümünde elastik-plastik davranısana hatları ile verilmis yapıların plastik analizi konusunda ilgili çalısmalar özetlenmistir.kinci bölümde dikdörtgen kesit ve iki tip I profili üzerinde seçilen farklıelastisite modülü ve birim sekil degistirme oranı için moment-egrilik baglantılarınçıkarılmıstır.Üçüncü bölümde moment-egrilik baglantılarında elde edilen dogrudenklemlerinden alınan kesitler için bir basit kiris örnegi üzerinde yük-deplasmanbagıntılarına geçilmis ve kirisin tasıma güçü irdelenmistir.Dördüncü bölümde bu çalısmada varılan sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
For rectangular and wide flange profile, effect of strain hardening researching infirst chapter and in continue we search pined effect in the middle of beam.The plastic behavior of steel sections under the effect of bending moment isinvestigated with taking into consideration the strain-hardening effect due to thecharacteristic of auctile material.In the first one of the four chapters consisted by this book, the elastic-plasticbehavior is briefly given and the studies done on the concept of plastic analysis ofstructures of sumarized. Also after defining the objective and the contents, theassumption made are presented.In the second chapter, the elasticity modul chosen on the two types of I- profileand a rectangular section and moment-curvature relations for the straining are derived.In the third chapter, the line equations obtained from the moment-curvaturerelations and for the given sections load-deflection relations on a simply supported testbeam are given.Finally the load carrying capasity is compared.