Yüksek yapılarda yapı alt sistemlerinin entegrasyonu
The integration of sub systems on high buildings
- Tez No: 237100
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞENER KÜÇÜKDOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çagımızda enerji ve teknoloji baglamında bina tasarımına etki edebilecek farklıdisiplinlerin içermis oldugu çok boyutlu bilgi ve deneyim, geleneksel tasarımsürecini degismeye zorlamaktadır. Tasarımın basından itibaren disiplinler arası ekipçalısmasını gerektiren yeni süreç, tasarım amaçlarının belirlenmesinden, sistemkararlarının alınmasına, uygulanmasına ve isletimine kadar bu isbirligininsürekliligini zorunlu kılmaktadır. Bu amaca yönelik olarak kabuk, strüktür ve servissistemleri seklinde bir ayrım yapılarak tasarıma odaklanılması, bu tez çalısmasınınana amacı olan sistemler arası entegrasyon ve disiplinler arası isbirliginin öneminivurgulamaktadır. Bu baglamda sistemler arası uyum yüksek yapılar üzerindenincelenmis olup ;Birinci bölümde; yüksek yapıların ortaya çıkıs nedenleri dünyadaki gelisimi veülkemizdeki yansımaları üzerinde durulmus ve yüksek yapı kavramı anlatılmıstır.kinci bölümde; yüksek yapılarda alt sistemler; kabuk, strüktür ve servis sistemleriolarak bir soyutlama yapılarak, yapı alt sistemleri anlatılmıstır.Üçüncü bölümde; çalısmanın ana konusunu olusturan yüksek yapı alt sistemlerininetkilesimi ve uyumunun tasarım sürecine etkileri irdelenmis olup, bu sistemlerinbirbirleriyle olan iliskileri seçilen üç yapı örnegi üzerinden ayrıntılı bir biçimde elealınmıstır. Örnek olarak seçilen üç yüksek yapıda, tasarım süreci içinde mimarlıgınstrüktür, kabuk ve servis sistemlerinin bütün olarak disiplinler arası bir biçimde elealan ve bu çalısmayı mimari olarak vurgulayan, sistemler arası dayanısma ve uyumuirdelenmistir.
Özet (Çeviri)
In today?s world, multi-range knowledge and experience which includes differentkinds of disciplines related to structural design connected to energy and technologyforces traditional design stage.The new stage which requires inter-disciplinary team work from the beginning ofdesign, necessitates this cooperation in the context of determining the targets ofdesign, taking system decisions, applying and practising.Focusing on design by seperating the outer-covering, structure and service systemspoints out the importance of inter-disciplinary cooperation and integration of intersystemswhich constitutes the primary aim of this thesis. Throughout this study, theinter systematic unity has been analyzed on tall structures,;In the first chapter; the reasons of emerging tall structures, their developmentthroughout the world, their reflections in our country and the tall structural concepthas been explained.In the second chapter; the sub-systems in tall structures as isolated like outercovering,structure and service systems have been explained by giving examples.In the third chapter; the affects of integration of structural sub-systems and theirunity to design process which constitutes the main topic of this study have beenexplained in detail. Also, in the supplementory section of this thesis, the three chosenbuilding as an example in the process of design, the architectural structure, outercoveringand service systems are explained between the disciplines and thesystematic cooperation that points out of this study as an architectural way.