Proje yönetimi bir inşaat projesinin primavera ile planlanması
Planning a construction project with using primavera project planner
  1. Tez No: 237102
  2. Yazar: CEREN ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde bilgisayar destekli planlama çok yaygındır. Planlama bir işinoptimum süre ve maliyetle gerçekleştirilebilmesi için, işle ilgili tüm birimlerin,sıra, süre, yer, kapasite ve maliyet açısından zamana bağlı olarak koordineedilmesi işlemidir.Belirli bir zaman süresi içinde tamamlamak zorunda olduğumuz işleri nasılyapıcağımızı ve hangi sırayla yapacağımıza karar verir uygularız. Bu işlergünlük yaptığımız işler ise, hiç sıkıntı çekmeden işleri hangi sırayla ve nasılyapacağımıza karar verir yaparız.Fakat işler her gün karşılaşılmayan işler ise durum biraz daha zorlaşır. İşlerinsayısı ve aralarındaki ilişkiler arttıkça iş daha karmaşık bir hale gelir. Bunlarındaha basit, karmaşık olmayan bir hale getirebilmek için o işle ilgili çeşitlidökümanlar hazırlanmalıdır. Yapılan dökümanlar öngörülen hedefe yani işinbitiş süresine ve mevcut koşullara uygun bir biçimde planlanması gerek.İş, ekonomik açıdan önemli boyutları bulunan bir inşaat projesi ise iş programıçok büyük önem taşır. Böyle bir projenin öncelikle ana işlemlerin yaniaktivitelerinin belirlenmesi gerekir. Daha sonra bu işlemlerin sıra, süre, maliyetaçısından planlanması gerekir. Kritik aktivitelerin belirlenmesi de projeninistenilen sürede bitirilmesine ve ekonomik olarak tamamlanabilmesine yardımcıolur. Aktiviteler arasında koordinasyon sağlanırsa, kritik aktivitelerde dahadoğru bir biçimde belirlenebilir.Bu gibi nedenlerden dolayı artık çoğu inşaat şirketi hem ekonomik olmasıbakımından hem de şartnamelerde zorunlu olarak istendiğinden dolayı işprogramı kullanmaktadır. Bunlar dünyada en yaygın olanı Primavera ProjectPlanner'dır.İleriki bölümlerde Primavera'nın kullanımı ve planlamanın öneminiaçıklayacağım. Son olarakta Primavera Project Planner ile Meb okul projesininplanlanmasını anlatacağım.
Özet (Çeviri)
Today computer supported planning is very widely used. Planning is thecoordination of every unit about the job; order time, place, capacity and costaccording to time management, within the optimum time and cost.If the things we are required to accomplish are being done daily, we should beable to decide in which order and how they should be done.In the case of a rare job, it may be harder to manage that situation. As thenumber of the jobs and their relation to each other mount up the job becomeseven more complicated.To simplify these, various documents should be prepared. These documentsshould fit the present conditions and also the finising time.If the project carries an economical importance, this project becomes even moreimportant. In a plan like this main activities should be appointed earlier. Theseactivities should be planned according to order, cost and time. Determiningcritical activities helps finish the project ecomomically within the the time thatis desired. If a corelation is created between the activities, it would be easier todetermine the more critical activities.Last but not least; because of reasons, like mentioned above now manyengineering companies prefer to use a job program ( project program ) . This isalso because it's more economical and it is required in the paratemeters.The most widely used of these programs is, the primevera project planner. Inthe upcoming sections, the use and importance of primevera will be expained.And finally the Meb School project will be explained with the primevera projectplanner.