Loft anlayışı ile tasarlanmış olan konut yapılarının yapısal konfor koşulları bakımından incelenmesi
Investigation of the loft designed residence approach in terms of structural comfort conditions
  1. Tez No: 724706
  2. Yazar: ÇAĞIL GÖYMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ŞENKAL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Endüstri devrimi ile birlikte sanayi atılımını gerçekleştirmiş olan batı ülkelerinde kent dokusu içerisinde özellikle liman bölgeleri ve çevresinde endüstriyel üretim ve depolama ihtiyacını karşılamak üzere pek çok atölye, fabrika ve depo yapısı inşa edilmiştir. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren endüstrinin kent dışına kayması ile birlikte işlevsiz durumda kalan bu yapılar atıl duruma düşmeye başlamıştır. Yapıların loft dönüşümü anlayışı bu dönemde ekonomik gücü olan zayıf olan sanatçıların geniş hacimli, stüdyo olarak da kullanabilecekleri konut ihtiyacına çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Zamanla sanatçıların bu anlayışla dönüştürülmüş evlerde yaşamaya başlamaları ile birlikte“sanatçı evi”kimliğine bürünmüş loft konutlar, halkın her kesiminden talep görmeye başlamıştır. 21. yüzyıl başlarından itibaren ise tasarım fikrinin kökenindeki“dönüşüm”mantığından çıkmış ve yeni inşa edilmekte olan yapıların da loft karakterine bürünmesi başlamıştır. Çalışmanın amacı bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmış ama zaman içerisinde popülerleşmiş loft konutların, kullanıcılarına sunduğu ısıl, görsel ve işitsel konfor koşullarının incelenmesi ve ne ölçüde konforlu veya yaşanabilir olduğunu ortaya koymaktır. Çalışmada kullanılacak simülasyon modelleri ve literatür araştırmalarından çıkarılacak sonuçlar ile birlikte tasarlanacak olan loft anlayışındaki konut yapılarında konforu arttırmaya yönelik alınabilecek mimari kararlara yönelik öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Many of workshops, factories and warehouses have been built in urban especialy in the ports and arounds to meet needs of industrial production and storage in the western countries, that have made the industrial breakthrough with the industrial revolution. Since the second half of 20. century, these remained dysfunctional structures has been started to fall into the idle state with the shift of the industry to the outskirts of the city. The understanding of loft transformation of residences approved itself as a solution for the requirements of large-volume housing that could be used as studios by artists with weak economic power in this period. With the artists started to live in these transformed residences in time, loft residences took on the identity of“artist's house”began to be demanded from all segments of the public. From the beginning of the 21st century, the origin of design got out of the“transformation”point and started to wrap itself up in being loft character in the newly constructed buildings. The aim of the this study is examine the thermal, visual and auditory comfort conditions for the users of loft houses, which has arised as a need though became popular over time, and to reveal how comfortable or livable they are. With the results from the simulation models and the literature research will be putted forward suggestions to increase the comfort on architectural decides for the loft styled housings.